Nauka

Zobacz, jak wyglądało obrączkowe zaćmienie słońca (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 15:00
W niedzielę po północy naszego czasu tarcza księżyca zasłoniła Słońce. Ponieważ Księżyc znajdował się dalej od Ziemi, był mniejszy i nie zasłonił całej gwiazdy. Powstała ognista obręcz.
Audio
Zobacz, jak wyglądało obrączkowe zaćmienie słońca (wideo)
Foto: NASA/SDO

Spektakl był najlepiej widoczny w pasie o szerokości około trzystu kilometrów ciągnącym się od Chin przez północny Pacyfik do USA. W tym rejonie Księżyc niemal całkowicie naszedł na słońce - było tylko widać tylko krawędzie gwiazdy.

Obrączkowe zaćmienie trwało niecałe sześć minut, zaćmienie częściowe - znacznie dłużej.
W Polsce, niestety, nie nie było nic widać. Krajowi obserwatorzy na następne ciekawe zjawisko na niebie będą musieli poczekać do nocy ze środy na czwartek, kiedy to nad naszymi głowami przeleci widoczna gołym okiem Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

IAR,kk,ew

Zaćmienie w USA:

 

Zobacz, jak zaćmienie wyglądało w Japonii:

Czytaj także

Zbadają księżyce Jowisza w poszukiwaniu wody i życia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 20:11
Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała o wysłaniu w okolice Jowisza specjalnej misji. Projekt przyjęto na spotkaniu delegatów państw członkowskich w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak świat uniknie zagłady. Oto sposób na asteroidę

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 18:54
Naukowcy opracowali nowy sposób zmiany toru lotu asteroidy, która miałaby uderzyć w Ziemię. Ich technika zakłada jednoczesne uderzenie w powierzchnię ciała niebieskiego roju mikrosatelitów wielkości paznokcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice skradzione kosmicznej skamielinie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 15:05
Nie zmieniła się prawie od ponad czterech miliardów lat i jest jednym z najstarszych śladów z historii układu słonecznego. Jedna z największych w Układzie Słonecznym - asteroida Vesta była przedmiotem badań naukowców z NASA.
rozwiń zwiń