Nauka

80 milionów złotych na projekty badawcze humanistów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 13:30
80 mln zł przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie projektów badawczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Dotychczas humaniści otrzymali z NPRH już blisko 200 mln zł - poinformował w środę resort nauki.
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?Foto: Glow Images/East News

To już trzecia edycja konkursów w ramach NPRH. Są one skierowane m.in. do uczonych podejmujących prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej; polskich i zagranicznych naukowców realizujących projekty naukowe we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej. Trzeci konkurs skierowany jest zaś do młodych humanistów.
Jak poinformowało MNiSW, w tegorocznej edycji NPRH pojawiły się nowe rozwiązania, dzięki którym będzie łatwiej starać się o dofinansowanie badań. Jedną z wprowadzonych zmian, w module wspierającym młodych humanistów, jest zasada, że każdy, kto otworzy przewód doktorski może ubiegać się o finansowanie w ramach NPRH i zostać kierownikiem projektu.
- Każdy doktorant będzie mógł wystąpić o grant na sfinansowanie swojego autorskiego projektu naukowego realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Mam nadzieję, że wprowadzenie tej zasady zachęci wielu młodych uczonych do ubiegania się o granty - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

- Często spotykam się z opinią, że o ile MNiSW całkiem skutecznie wspiera uczonych zajmujących się naukami biologicznymi, informatycznymi i technologicznymi, a więc tzw. sektorem bio-info-techno, o tyle polscy humaniści są traktowani po macoszemu i najzwyczajniej w świecie nie mają za co prowadzić badań. Jestem innego zdania – napisała na swoim blogu Kurdycka.

Ministerstwo zapowiedziało również, że niebawem w ramach NPRH zostanie ogłoszony konkurs w module upowszechniającym wyniki polskich badań humanistycznych w świecie.
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki ustanowiono 5 listopada 2010 roku. NPRH to nie jedyne wsparcie dla badaczy z obszaru nauk humanistycznych. Badania prowadzone przez humanistów oraz staże podoktorskie dofinansowuje także Narodowe Centrum Nauki (NCN). Jak przypomniał resort nauki, w 2012 r. NCN przyznało projektom w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce około 147 mln zł.

Czytaj także

Nauka zadziwia: Freud jak szkoła podrywania

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2011 05:07
Dlaczego rzep czepia się psiego ogona, jak działa reaktor jądrowy oraz jak pracuje nasz mózg - na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedzi podczas trwającego w Warszawie XV Festiwalu Nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikt nie broni interesu doktoranta

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 09:20
Średnia wieku polskich naukowców jest bardzo duża – mówi Sławomir Broniarz, szef ZNP. Dodaje, że bez inwestycji w młodych nie będzie skoku jakościowego w polskiej nauce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Forum Młodzieży 2013 - WYruszaMY

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 11:00
Trwa rekrutacja do drugiej edycji Forum Młodzieży.
rozwiń zwiń