Nauka

Niebezpieczne suplementy diety

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 11:40
Suplementy diety zawierające roślinne polifenole mogą hamować wchłanienie żelaza z pożywienia i zwiększać ryzyko anemii.

O wynikach amerykańskich badań informuje pismo "Journal of Nutrition".

Roślinne polifenole są obecne w wielu owocach, warzywach i orzechach. Badania wskazują, że ze względu na swoje zdolności przeciwutleniające, mogą one zapobiegać i opóźniać rozwój wielu schorzeń u ludzi - np. niektórych nowotworów złośliwych czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Mogą też zwiększać mineralną gęstość tkanki kostnej.

Wcześniejsze badania naukowców kierowanych przez Okhee Hana z Uniwersytetu Stanu Pensylwania wykazały, że polifenole z nasion winogron oraz polifenol obecny w zielonej herbacie, tj. gallusan epigallokatechiny-3 (EGCG) hamują absorpcję jonów żelaza z pokarmów roślinnych do krwi. Teraz naukowcy sprawdzali, czy podobnie dzieje się z żelazem zawartym w hemie - związku wchodzącym w skład barwnika krwi hemoglobiny. Jest to najlepiej przyswajalna postać żelaza, której najbogatszym źródłem jest mięso i ryby.

Doświadczenia prowadzono na komórkach nabłonka jelit, które absorbują jony żelaza z pokarmu. Badacze dodawali im do pożywki polifenole z nasion winogron lub EGCG z zielonej herbaty, które są dostępne na rynku w postaci suplementów diety. Okazało się, że polifenole łączyły się z jonami żelaza w komórkach nabłonka jelitowego tworząc kompleksy, które nie były w stanie przeniknąć do krwi. Zamiast tego były wydalane razem z obumarłymi komórkami w fekaliach.

Żelazo spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji. Jest tym składnikiem hemoglobiny, od którego zależy transport tlenu z płuc do komórek całego organizmu. - Niedobory żelaza są najczęstszym na świecie niedoborem składników odżywczych, zwłaszcza w krajach biednych i rozwijających się, gdzie mięso nie jest łatwo dostępne - przypominają autorzy pracy.

Z najnowszych badań wynika, że osobom szczególnie narażonym na niedobory żelaza, np. kobietom w ciąży i małym dzieciom, powinno się z wielką ostrożnością ordynować suplementy diety zawierające polifenole z nasion winogron i z zielonej herbaty - podkreślają naukowcy. W przyszłości zespół Hana chce zweryfikować swoje wyniki w badaniach na zwierzętach i ludziach.

Czytaj także

Odtrutka z herbaty

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2007 07:04
Zielona herbata ma działanie antynowotworowe
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magazyn medyczny: Pijemy za mało wody

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2009 11:37
Zaprasza Małgorzata Kownacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mleko receptą na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2009 08:58
Nabiał spożywany w dzieciństwie mże być receptą na długowieczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt jo-jo

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 13:30
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedz mniej, pamiętaj więcej!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 13:13
Obniżenie ilości spożywanych kalorii wpływa na pamięć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głodówka

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2010 11:04
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia molekularna na upały

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 11:35
Gdy upał daje się we znaki, z pomocą przychodzi... ciekły azot.
rozwiń zwiń