Nauka

Katar sienny daje się nam we znaki

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 09:00
Według badań ECAP przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ponad 10 milionów Polaków ma różnego rodzaju objawy alergii.

Katar, kichanie, zapalenie spojówek i kaszel - to najczęstsze dolegliwości alergików. 

Kierownik badań ECAP - wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Alergologicznego profesor Bolesław Samoliński wyjaśnił, że obecnie najbardziej cierpią osoby uczulone na pyłki drzew, ponieważ jesteśmy w szczycie sezonu pylenia brzozy. Dodał, że ulgę może przynieść przyjmowanie leków przeciwhistaminowych i unikanie alergenów. Najlepsze efekty daje jednak odczulanie, które trwa kilka miesięcy. Trzeba rozpocząć je zimą, przez sezonem pylenia.

Profesor Barbara Rogala ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśliła, że alergia może powodować rozwój astmy. Szacuje się, że około 80 procent przypadków astmy u dzieci i 60 procent u dorosłych - ma przyczyny alergiczne.

Z badań wynika, że ponad 4 miliony Polaków cierpi na astmę. Tylko połowa z nich wie, że jest chora. Jednak z tej grupy zaledwie milion pacjentów jest leczonych prawidłowo. Głównym problemem jest odpowiednia diagnoza astmy oraz regularne przyjmowanie leków. Astma jest chorobą nieuleczalną. Pacjenci, którzy odczuwają poprawę, odstawiają leki i po jakimś czasie trafiają do szpitala z zaostrzeniem objawów.

(iar)

Czytaj także

Pomoc dla alergików: roboty zmierzą poziom pyłków

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 07:26
700 robotów będzie mierzyć w Japonii stężenie pyłków powodujących katar sienny. Maszynę skonstruowała jedna z japońskich korporacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyt pylenia drzew. 40 proc. Polaków cierpi na alergie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 07:43
Alergolog doktor Agnieszka Krauze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że teraz przypada szczyt pylenia drzew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CO2 odpowiada także za alergie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2011 16:00
Mieszkańcy europejskich miast mogą coraz bardziej cierpieć z powodu alergii. Objawy takie jak katar czy łzawienie może powodować jeden z największych wrogów publicznych naszych czasów - dwutlenek węgla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alergia to epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 09:00
Alergie dotyczą większości z nas. Astma zaś, pomimo olbrzymiego postępu w jej leczeniu, pozostaje nieuleczalna.
rozwiń zwiń