Nauka

CO2 odpowiada także za alergie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2011 16:00
Mieszkańcy europejskich miast mogą coraz bardziej cierpieć z powodu alergii. Objawy takie jak katar czy łzawienie może powodować jeden z największych wrogów publicznych naszych czasów - dwutlenek węgla.

Kichanie, zatkany nos, zapalenie spojówek czy ból głowy - lista objawów kataru siennego jest bardzo długa i nieprzyjemna. Zdaniem naukowców z 13 krajów Unii Europejskiej, zwiększona ilość dwutlenku węgla w atmosferze potęguje problem.

Wcześniej sugerowano, że w miastach jest zwykle trochę cieplej niż gdzie indziej i wyższe temperatury pobudzają rośliny do produkowania większej ilości pyłków powodujących uczulenie. Ale eksperymenty nie potwierdziły tej hipotezy i - zdaniem naukowców - jedynym wyjaśnieniem jest większa ilość dwutlenku węgla.

To ten gaz pobudza rośliny do wydzielania męczących dla ludzi alergenów. Co ciekawe, zjawisko to dotyczy większości, ale nie wszystkich badanych roślin, toteż potrzebne są dalsze testy- sugerująe uropejscy eksperci. Nie zmienia to faktu, że u mieszkańców wielu miast Europy od pewnego czasu diagnozuje się coraz więcej alergii na pyłki roślin. Badacze testowali 25 gatunków drzew. Sugerują, że osoby odpowiedzialne za rozwój aglomeracji powinny brać pod uwagę wyniki badań i ostrożnie decydować o tym, które drzewa sadzić w większych miastach. Wnioski przedstawiono podczas spotkania Europejskiej Unii Nauk o Ziemi w Wiedniu. 

(iar)

Czytaj także

Szczyt pylenia drzew. 40 proc. Polaków cierpi na alergie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 07:43
Alergolog doktor Agnieszka Krauze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że teraz przypada szczyt pylenia drzew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruksela: polskie rezolucje odrzucone. "To załamie nasz przemysł"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 11:20
Europosłowie z komisji środowiska odrzucili propozycje zmian w niekorzystnym dla Polski przydziale darmowych praw do emisji dwutlenku węgla po 2012 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Europejska: nie dla samochodów spalinowych w centrach miast

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 03:10
Ekolodzy opracowują nowy projekt, według którego w centrach miast krajów należących do Unii Europejskiej, będzie obowiązywał zakaz jazdy samochodami benzynowymi i dieslami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paliwa zdrożeją, UE wprowadzi własny podatek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2011 11:31
Po weekendzie Unia Europejska chce zaproponować nowy podatek paliwowy powiązany z poziomem emisji CO2. Dodatkowo obciąży też diesel.
rozwiń zwiń