Nauka

Statystyki: białaczka niemal zupełnie wyleczalna

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 14:00
Ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci jest już niemal całkowicie wyleczalna. W USA w latach 1900-2005 skuteczność jej leczenia zwiększyła się z 84 proc. do 90 proc.
Statystyki: białaczka niemal zupełnie wyleczalna
Foto: Glow Images/East News

Ostra białaczka limfoblastyczna jest już w 90 proc. wyleczalna -  – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez „Journal of Clinical Oncology”.  Jeszcze 50 lat temu ta choroba należała do nieuleczalnych.

Zerowa skuteczność leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dotyczy tzw. pięcioletnich przeżyć u dzieci powyżej 1 roku życia. Przyjmuje się, że powyżej tego okresu rzadko dochodzi do zgonu chorego.

Prof. Stephen Hunger, dyr. Center for Cancer and Blood Disorders at Children's Hospital Colorado, twierdzi, że takie efekty uzyskano dzięki optymalnemu dobieraniu już istniejących leków oraz lepszemu ich dawkowaniu. Główną metodą jej leczenia jest bowiem chemioterapia.

Wskazują na to badania 21 tys. dzieci i nastolatków w wieku do 22 roku życia i świadczą również o tym, że w USA leczenie jest zarówno skuteczne, jak i powszechnie dostępne.

„Teraz głównym celem jest uzyskanie 100 proc,. skuteczność terapii tej choroby” – podkreśla prof. Hunger.

Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęściej występującą u dzieci chorobą nowotworową, powodowaną wytwarzaniem nieprawidłowych białych ciałek krwi. Dochodzi wtedy do rozrostu tkanki limfatycznej, naciekania jej w różnych okolicach ciała i powiększenia węzłów chłonnych.

Liczba leukocytów, białych ciałek krwi, może być prawidłowa, a mimo to mogą występować objawy niedokrwistości i osłabienia. Obniżenie liczby płytek krwi doprowadza do skazy krwotocznej, objawiającej się wybroczynami i skłonnościami do powstawania sińców. Często towarzyszą temu bóle brzucha, stawów oraz gorączka.

Nie ustalono jeszcze jakie są przyczyny ostrej białaczki limfoblastycznej. Wiadomo tylko, że może do niej doprowadzić stosowanie chemioterapii lub radioterapii wykorzystywanych w leczeniu innych chorób nowotworowych. Wtedy jest to tzw. choroba wtórna.

Termin „leukemia” (białaczka) pochodzi z języka greckiego (jest złożeniem słów „leukos”, czyli biały oraz „haima” - krew) i oznacza „białą krew”, która odnosi się do koloru krwi u chorych z dużą zawartością leukocytów.

Czytaj także

Eksperci: trzeba inaczej zdefiniować "raka"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 12:20
Należy zmienić definicję pojęcia rak, bo w obecnym rozumieniu jest mylące i przestarzałe – twierdzi, powołując się na ekspertów, "New York Times”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dziesiąty mężczyzna jest zakażony HPV

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 18:45
Aż 7 proc. Amerykanów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 14 do 69 lat, ma zainfekowaną jamę ustną wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raka można wyleczyć, ale Polacy się nie badają

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 15:31
Kobiety w Polsce częściej umierają na raka płuca niż z powodu nowotworu piersi - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedno z największych zagrożeń dla ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 13:55
Według światowych statystyk, co czwarty mieszkaniec naszego globu umiera z powodu choroby nowotworowej.
rozwiń zwiń