Nauka

MID czyli kieszonkowy internet

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2008 10:55
Nadchodzi nowa generacja mobilnych urządzeń z dostępem do internetu. MID połączy zalety smartphone i notebooka.

Nadchodzi nowa generacja mobilnych urządzeń z dostępem do internetu. MID połączy zalety smartphone i notebooka. Będzie mały i lekki, ale przy tym wszechstronny.

Mobilne Urządzenia Internetowe (Mobile Internet Devices - MID) będą w niedalekiej przeszłości pełniły funkcję osobistego komputera, telefonu komórkowego, dyktafonu, odtwarzacza multimedialnego, urządzenia GPS, aparatu fotograficznego, prostej kamery i przenośnej konsoli gier.

Firma Intel, największy na świecie producent układów scalonych, we współpracy z Lenovo, LG, Asusem, Toshibą, Fujitsu, Panasonic, Samsungiem i Sharpem pracuje nad miniaturowym i energooszczędnym procesorem do urządzeń typu MID. Najnowsze modele z serii Atom mają pracować z prędkością do 1,86 GHz.

Paul Otellini, prezes Intela, opowiadał o technologii MID podczas VIII Sympozjum świata telekomunikacji w Warszawie: „Dzisiaj królują multimedia i w konsekwencji rosną wymagania wobec urządzeń, które umożliwiają nam korzystanie z sieci. Oczekujemy błyskawicznego ładowania stron internetowych, możliwości oglądanie filmów wideo online i korzystania m.in. z zaawansowanych serwisów nawigacyjnych.” Niebawem stanie się też możliwe nakładanie wirtualnych prezentacji na rzeczywiście istniejące obiekty czyli rozpoznanie okiem kamery, należącej do urządzenia MID dowolnego przedmiotu, a potem m.in. odszukanie i przetłumaczenie jego opisu w internecie. Prezes Intela jest przekonany, że sposobem komunikacji z przenośnymi urządzeniami komputerowymi będzie w coraz większym stopniu mowa i dotyk.

Otellini deklaruje, że pierwsze urządzenia typu MID, oparte na najmniejszych jak dotąd procesorach świata z serii Atom, trafią na rynek w połowie roku. Ich prototypy prezes Intela pokazywał gościom sympozjum w Warszawie. Był to model z firmy Lanovo z systemem operacyjnym Linux oraz drugi od LG z Windows Vista. Urządzenia MID będą obsługiwać bezprzewodowe połączenia Wi-Fi oraz WiMax. Ich szacunkowa cena to 500 dolarów.

To, że powstają tak maleńkie osobiste urządzenia komputerowe, nie oznacza jednak końca wielkich komputerów dla potrzeb nauki. Takich jak siedmiotonowa i siedemnastometrowa gdańska Galera. Otellini oficjalnie uruchomił ten najszybszy superkomputer Europy Środkowo- Wschodniej. Urządzenie w Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na Politechnice Gdańskiej posłuży polskim naukowcom do symulacji zmian klimatycznych, modelowania procesów zwijania i rozwijania białka dla potrzeb prac nad nowymi metodami leczenia nowotworów oraz badań w dziedzinie aerodynamiki. Galera w ciągu sekundy wykonuje do 50 bilionów operacji. Jej serce to 1400 czterordzeniowych procesorów Intela.

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Jakie słuchawki wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2009 15:52
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autodestrukcja komputerowych dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2009 14:07
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórkowy GPS

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 11:05
Jak działa nawigacja w telefonach komórkowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2007 09:00
Jak zwykle w piątki łączymy się z Londynem. Sprawdzimy czym żyło to miasto w mijającym tygodniu. Do usłyszenia po 9.00!
rozwiń zwiń