Nauka

Bilet miesięczny z internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 10:00
Zarząd Transportu Miejskiego w Słupsku chce rozprowadzać okresowe bilety na autobusy przez internet. Testowa forma takiej sprzedaży ma ruszyć listopadzie.

Dyrektor ZTM Marcin Grzybiński powiedział w czwartek, że informatyczna infrastruktura sprzedaży jest już gotowa, obecnie trwają prace nad systemem sprawdzania w autobusie kupionych przez internet biletów. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, od nowego roku będzie można kupić bilet na stronie ZTM.

Grzybiński wyjaśnił, że kupno będzie polegało na zalogowaniu się na stronie ZTM, wybraniu czasu ważności biletu i formy płatności, np. przelewu bankowego lub karty. Po opłaceniu bilet będzie dostarczany klientowi na podany przez niego adres e-mail. Potem trzeba będzie wydrukować go na atramentowej lub laserowej drukarce i można już jeździć autobusem.

Na każdym bilecie będzie umieszczony pasek z indywidualnym kodem (tzw. QR Code). Sprawdzanie biletów przez kontrolerów ma się odbywać za pomocą telefonów komórkowych skanujących ten kod. - Znaleźliśmy już informatyka, który pracuje nad odpowiednią do tego celu aplikacją na komórkę - powiedział Grzybiński.

Koszt budowy całego systemu jest szacowany na 25 tys. zł. Koszt obsługi internetowej sprzedaży biletów nie powinien przekroczyć 5 tys. zł. rocznie.
Według Grzybińskiego poniesione nakłady powinny zwrócić się w ciągu roku.

Wprowadzenie internetowej sprzedaży biletów autobusowych powinno zdaniem dyrektora ułatwić życie pasażerom miejskiej komunikacji, którzy będą mogli kupować bilety przez całą dobę unikając kolejek w punktach sprzedaży. Możliwa też będzie sprzedaż biletów okresowych, których obecnie nie ma w ofercie, np. weekendowych, tygodniowych lub rodzinnych. Nowe bilety muszą być jednak zaakceptowane przez Radę Miejską.

Stutysięczny Słupsk ma obecnie 15 miejskich i 2 podmiejskie linie autobusowe. Usługi przewozowe dla ZTM świadczy spółka Miejski Zakład Komunikacji. Aktualnie ZTM sprzedaje miesięcznie ok. 8 tys. biletów okresowych.

System sprzedaży okresowych biletów na miejska komunikację przez internet funkcjonuje od niedawna również w Warszawie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hotspoty i bezpłatny internet

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2007 14:29
Dzięki tzw. hotspotom za korzystanie z internetu nie zapłacimy ani złotówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloger tester - zawód przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 10:28
Posłuchaj o tym jak można zarabiać w internecie. Zostań "blogerem testerem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internauta o wielu obliczach

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 12:22
Większość internautów posługuje się w sieci wieloma wirtualnymi tożsamościami. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piny, hasła i kody

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 19:22
XXI wiek i gwałtowny rozwój techniczny wymaga od nas posiadania dobrej pamięci.
rozwiń zwiń