Nauka

Hotspoty i bezpłatny internet

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2007 14:29
Dzięki tzw. hotspotom za korzystanie z internetu nie zapłacimy ani złotówki.

Dzięki tzw. hotspotom za korzystanie z internetu nie zapłacimy ani złotówki. Bezpłatne punkty dostępowe nie są dzisiaj zarezerwowane tylko dla największych miast takich jak Warszawa czy Kraków. Mogą się nimi pochwalić także mniejsze miejscowości, wśród nich m.in.: Białystok, Rzeszów, Szklarska Poręba, Krynica-Zdrój.

Hotspot to miejsce, w którym można się bezprzewodowo podłączyć do Internetu w technologii Wi-Fi (Wireless Fidelity), inaczej nazywanej WLAN (Wireless Local Area Network). Najczęstsze lokalizacje hotspotów to: biblioteki, hotele, restauracje, centra handlowe, lotniska i rynki miast. Pojedynczy hotspot może mieć zasięg do kilkuset metrów. Najszybciej znajdziemy takie miejsca wpisując nazwę naszej miejscowości do wyszukiwarki na stronie: http://hot.spots.pl/.

Co będzie nam potrzebne, aby korzystać z dobrodziejstw bezpłatnego surfowania po sieci? Konieczne jest jedno z wymienionych urządzeń: laptop, palmtop, PDA albo telefon komórkowy, wyposażone w adapter WLAN. Za pomocą takiego adaptera uzyskujemy drogą radiową połączenie z punktem dostępowym, który kontaktuje się z serwerem i następnie z internetem. Najczęściej stosowane standardy do łączności radiowej z hotspotami to: IEEE 802.11b (przepustowość do 11Mb/s) oraz IEEE 802.11g (tutaj możliwa jest przepustowość aż do 54 Mb/s).

Przy połączeniu, gdy otrzymamy na ekranie listę dostępnych sieci bezprzewodowych, wybierzmy tę ze słowem hotspot w nazwie i informacją o bezpłatnym dostępie. To ważne, ponieważ istnieją też płatne hotspoty, m.in należące do operatorów telefonii komórkowej. Wtedy trzeba wykupić miesięczny abonament, nabyć kartę ze zdrapką, wysłać sms na specjalny numer albo zapłacić kartą kredytową. Po wyborze sieci radiowej możemy już wpisać żądany adres w wyszukiwarce internetowej i rozpocząć pracę w sieci.

Firma consultingowa Datamonitor szacuje, że do końca 2008 r. będzie na świecie ponad 8 mln hotspotów. Aktualnie największa w Europie darmowa miejska sieć Wi-Fi działa w Londynie i zapewnia darmowy dostęp do internetu wzdłuż Tamizy na długości ponad 20 km, od Milbank do Greenwich. Uruchomiono ją w tym roku w ramach projektu „online-4-free.com”. Docelowo cały Londyn będzie w zasięgu darmowego Wi-Fi.

Na realizację projektów o takiej skali w Polsce przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Darmowy internet będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Warszawy nie wcześniej niż w 2009 r. Warto zaznaczyć, że już dzisiaj bardzo dużą powierzchnię miasta, bo aż 60 proc., pokrywa sieć hotspotów w Rzeszowie.

Agnieszka Labisko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hot spoty - jak działają?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 14:38
Materiał Polskiega Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowy internet z komórki

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 13:44
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surfowanie bez językowych barier? Teraz to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 11:04
Nie znasz obcych języków? W Internecie nie będzie miało to znaczenia. Niebawem światło dzienne ujrzy nowe wydanie przeglądarki internetowej Google Chrome. Program zostanie wyposażony w narzędzie, które przetłumaczy każdą stronę internetową na język którym się posługujesz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekkomyślnie w społecznościach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 10:15
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie kradnij WiFi

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 15:50
Za kradzież połączenia WiFi można już trafić do aresztu.
rozwiń zwiń