Nauka

3D dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 18:35
Dziś trójwymiarowe obrazowanie nie jest już dostępne tylko nielicznym. Każdy ma szansę zobaczyć świat w trzech wymiarach, bez wychodzenia z domu.

Filmy 3D to nie tylko wielkie hollywoodzkie produkcje, jak znany "Avatar". Swój nowy film - dokument o  prastarej jaskini - w trójwymiarze zrealizował także Werner Herzog (czytaj więcej). Obrazy 3D idą jednak dalej:  oprócz kin przebojem wchodzą na ekrany domowych telewizorów i komputerów.

Przez ostatnie 5 lat do kin na całym świecie trafiło ponad 200 pełnometrażowych produkcji 3D. Rynek telewizyjny również rozwija nową technologię. Pionierami chcą być kanały sportowe i te ściśle związane z interaktywną rozrywką. Najbardziej kuszące są informacje o transmisjach Euro 2012 w pełnym trójwymiarze.  Odpowiedzią na popularność filmów 3D jest też wzrost sprzedaży odtwarzaczy Blu-ray 3D i telewizorów umożliwiających ich wyświetlanie. Według najnowszych szacunków, co dziesiąty sprzedany w tym roku w Polsce telewizor będzie trójwymiarowy – sprzedaż ma sięgnąć 250 tysięcy sztuk. W ubiegłym roku było to tylko 27 tys.

Do masowego upowszechnienia telewizji 3D jednak jeszcze daleko. Przeszkodą są wciąż dość wysokie ceny sprzętu i stosunkowo mała oferta treści dostępna dla użytkowników. Prawdziwy boom 3D ma miejsce gdzie indziej – tam, gdzie wyjątkowy sprzęt nie jest potrzebny, a treści jest pod dostatkiem. To w globalnej sieci najszybciej powstają nowe obrazy 3D. Serwis YouTube umożliwił umieszczanie i oglądanie przestrzennego wideo ponad rok temu. Dziś na hasło „3D” otrzymujemy odpowiedź z ponad milionem wideo.

Co jest potrzebne by cieszyć się przestrzennymi wrażeniami? Oprócz dostępu do sieci wymagane będą okulary 3D. Jeśli takich nie mamy, możemy je w łatwy sposób sami przygotować – np. wycinając z tektury i wstawiając pokolorowaną na niebiesko i czerwono folię lub przerabiając niepotrzebne okulary przeciwsłoneczne.

 

Gdy jesteśmy już odpowiednio przygotowani, czas na eksplorację trójwymiarowego świata. Oto kilka przykładów:

 

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

3D to przeżytek

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 08:39
W przyszłości to widz stanie się filmowym bohaterem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat w 3D? Jeszcze nie...

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 09:00
Według Kuby Marcinowicza zaprezentowane na targach CeBIT ekrany 3D niewymagające noszenia specjalnych okularów to niewypał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herzog pokazuje zapomniane sny w 3D

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 07:52
Kino 3D, przeżywające właśnie swój złoty wiek, otrzymało pierwszy, potężny zastrzyk energii ze strony filmu niezależnego. Ze stereoskopowego efektu skorzystał Werner Herzog.
rozwiń zwiń