Nauka

Ekran dotykowy, który rozpoznaje dłoń w rękawiczkach

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 12:00
Naukowcy szwedzcy opracowali nowy typ wielkoformatowego ekranu dotykowego, który może być sterowany przez osoby w rękawiczkach zwykłych i gumowych.
Ekran dotykowy, który rozpoznaje dłoń w rękawiczkach
Foto: Glow Images/East News

To przełom. Dotąd był z tym kłopot. Wynalazek znajdzie zastosowanie zarówno na rynku konsumenckim jak i medycynie czy przemyśle – informuje magazyn Technology Review. 

Zwykłe ekrany dotykowe używają do sterowania pół elektromagnetycznych. Zamknięcie obwodu następuje poprzez przyłożenie palca. Naukowcy szwedzcy pracujący dla firmy technologicznej FlatFrog opracowali nową technologię sterowania – detekcję światła rozproszonego na płaszczyźnie (PSD). Pozwala ona używać ekranu dotykowego w rękawiczkach, rękawicach oraz poprzez np. cienką folię.

Jak powiedział Technology Review Ola Wassvik, wiceprezes ds. technologii w FlatFrog, zwykłe ekrany dotykowe tracą wydajność i czytelność, jeśli są zabrudzone. W przypadku wielu dotknięć symultanicznych lub następujących zaraz po sobie, sterowniki ekranu generują błędy. Technologia detekcji światło rozproszonego pozwala na wykrycie nawet 40 jednoczesnych dotknięć bez zakłóceń, rozmycia czy opóźnień obrazu.

Technologia PSD polega na detekcji światła rozproszonego. Źródłem są mikrodiody laserowe, umieszczone na obrzeżu ekranu, tak, aby światło równomiernie pokrywało całą jego płaszczyznę. Zmiany rozproszenia wykrywane są przez detektory umieszczone w rogach ekranu.

Wyświetlacze dotykowe z zainstalowaną technologią PSD trafiłyby na główny rynek konsumencki – do tabletów i smartfonów oraz do wielkoformatowych ekranów prezentacyjnych i wyświetlaczy przemysłowych. Znalazłyby tez zastosowanie w urządzeniach medycznych, gdzie bardzo istotna jest bezawaryjna praca ekranów dotykowych.

FlatFrog, która pokazała 32 calowy dotykowy ekran LED Multitouch 3200, o jakości HD i grubości 55 mm, na styczniowych targach ISE Trade Show w Amsterdamie, chce sprzedawać zarówno technologię, jak i gotowe wyświetlacze.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekrany wielodotykowe - przyszłość komputerów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2009 07:29
Nowy interfejs ma szansę zrewolucjonizować pracę z urządzeniami elektronicznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekran sterowany gestem, stanie się wielką kamerą

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2009 15:22
MIT przygotowuje komputerową rewolucję. "Ta technologia może zmienić interakcje człowiek-komputer" - mówi szef zepołu badawczego Ramesh Raskar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2010: rok upowszechniania technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:00
Rok 2010 to ten, w którym twoja babcia nauczyła się korzystać z Facebooka, a ty sam zakupiłeś pierwszy telefon z ekranem dotykowym. Poznaj 7 najważniejszych wydarzeń technologicznych!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holandia: Największy ekran dotykowy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 19:01
Multidotyk, przekątna 10 metrów i kupa zabawy. Fajnie być studentem w Holandii.
rozwiń zwiń