Nauka

Ekrany wielodotykowe - przyszłość komputerów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2009 07:29
Nowy interfejs ma szansę zrewolucjonizować pracę z urządzeniami elektronicznymi.
Audio
  • Ekrany wielodotykowe - nowatorska komunikacja z komputerem
  • Ekrany wielodotykowe - nowatorska komunikacja z komputerem

Standardowa myszka i klawiatura wydają się urządzeniami, które powoli nie wystarczają już w interaktywnym świecie. Wiele wskazuje na to, że by w pełni wykorzystać wirtualną rzeczywistości trzeba opracować nowy sposób kontaktu z komputerem. Odpowiedzią na rosnące potrzeby interaktywności komputerów i innych urządzeń elektronicznych mogą być ekrany wielodotykowe.

Historia urządzeń multidotykowych sięga 1982 r. Wtedy Nimish Mehta z Uniwersytetu w Toronto opracował pierwszy ekran dotykowy, reagujący na wielopunktowy dotyk palców. W znanym filmie „Raport mniejszości” z 2002 r., główny bohater John Anderson korzysta z najistotniejszych funkcji ekranów wielodotykowych – dzięki nim w łatwy sposób może powiększać i obracać różne wyświetlane obiekty. Dziś technologia ta staje się, w rzeczywistości, jednym z istotnych rozwiązań w elektronice XXI wieku.

Tradycyjne wyświetlacze dotykowe pozwalają na dotyk jedynie w jednym punkcie. Ograniczenie to nie występuje w technologii wyświetlaczy wielodotykowych, pozwalając użytkownikowi na interakcję z systemem więcej niż jednym palcem, z wykorzystaniem obu rąk, czy też przy pomocy różnych gestów. Takie rodzaje interakcji posiadają ogromny potencjał dla postępu w zakresie efektywności, użyteczności i intuicyjność pracy z urządzeniami elektronicznymi. Co podkreślają inżynierowie, z ekranów Multi-Touch korzystać może kilka osób równocześnie. Jest to szczególnie przydatne przy współpracy wielu osób tworzących np. prezentacje czy scenariusze. Ekrany mogą wtedy mieć postać wielkoformatowych interaktywnych ścian i blatów.

Pierwsze urządzenia wyposażone w wyświetlacze wielodotykowe pojawiły się na szeroką skalę w roku 2007, kiedy firma Apple przedstawiła telefon iPhone. W tym samym roku światło dzienne ujrzał prototyp urządzeń Microsoft Surface. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się do dziś telefony iPhone – dzięki wyświetlaczowi multidotykowemu pozwalają na znacznie większą interakcję użytkownika w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Technologię multi-touch do swoich produktów wprowadzają dziś inne firmy, takie jak Palm, HTC, Dell, ASUS, czy Sharp, a ekrany wielodotykowe obsługiwane są bez przeszkód przez nowe systemy operacyjne Mac OS X 10.4, Windows 7 i wiele dystrybucji systemu Linux.

Nad innowacyjnym interfejsem pracują także absolwenci Politechniki Wrocławskiej. Szczegóły w materiale Marcina Monety, z Polskiego Radia Euro.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Świetlny GPS: latarka, która wskaże drogę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 13:42
Latarka TamTam zamiast oświetlać drogę, rysuje na niej mapę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny laptopa

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 13:57
Historia przenośnego komputera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarżą się na telefon Nexus One

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 13:26
Użytkownicy narzekają na funkcjonowanie sprzętu i obsługę techniczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec dyskietek

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 09:37
Największy producent dyskietek wycofuje magnetyczny nośnik z rynku.
rozwiń zwiń