X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Bohaterowie trzeciego planu - siostry i bracia osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:20
O problemach rodzeństwa osób niepełnosprawnych niewiele się mówi. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani" postanowiło to zmienić.
Audio
  • Rodzeństwo osób z niepełnosprawnością (Trójka/Na wyciągnięcie ręki)
Niepełnosprawność ludzi z zespołem Downa niesie ze sobą pewne wymogi i ograniczenia, m. in. konieczność specjalnej edukacji
Niepełnosprawność ludzi z zespołem Downa niesie ze sobą pewne wymogi i ograniczenia, m. in. konieczność specjalnej edukacjiFoto: Glow Images/East News

/

Stowarzyszenie "Bardziej kochani" wydało właśnie poradnik "Rodzeństwo osób z niepełnosprawnością" adresowany głównie do rodziców dzieci z niepełnosprawnością, którzy posiadają także sprawne potomstwo.

Jak tłumaczą autorzy publikacji, rodzice osób niepełnosprawnych często czują się bezradni wobec problemów swoich sprawnych pociech, niekiedy nawet ich sobie nie uświadamiają. Na przykład często się zdarza, że dziecko chore tak pochłania uwagę matki i ojca, że to zdrowe czuje się zaniedbane, odrzucone.

- Ta książka to zbiór podpowiedzi dla rodziców, co robić, żeby to sprawne rodzeństwo nie miało problemów w życiu. W drugiej części znalazły się historie z życia wzięte - mówi gość audycji "Na wyciągnięcie ręki" Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa.

Współautorka książki Agnieszka Żyta, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, opowiada, że z problemami rodzeństwa osób niepełnosprawnych zetknęła się podczas pracy w ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym w Ostródzie. Postanowiła się tym zająć. - Jeśli mówi się o ojcach, że są bohaterami drugiego planu, to ja czasami mówię, że rodzeństwo bywa bohaterem trzeciego planu - przyznaje gość radiowej Trójki.

Rola, jaką odgrywa rodzeństwo osób z niepełnosprawnością często jest niedoceniana. Jak zaznacza Ewa Suchcicka, prezes Stowarzyszenia "Bardziej kochani", choć w Polsce funkcjonuje system opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, to nie jest on dokładnie taki, jakiego oczekują rodziny tych osób. Dlatego gdy zabraknie rodziców, to rodzeństwo często postanawia zająć się chorym bratem lub siostrą.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35.
(kk)

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Postulaty spełnione

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 19:04
Protest się opłacił, nasze postulaty zostaną spełnione. Tak mówią opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy protestowali przed Sejmem. Nowelizacja ustawy pozbawiła ich możliwości otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewidomy nie jest niewidzialny

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 12:43
Pracują, spacerują, robią zakupy – są tacy jak wszyscy. Często jednak są odtrącani ze względu na swoją niepełnosprawność. Niewidomi. Celem obchodzonego 15 października Dnia Białej Laski jest przedstawienie nie tylko władzom, ale także społeczeństwu problemów, z jakimi zmagają się osoby z dysfunkcją wzroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawny jest pełnoprawny. Także na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:50
- Chcemy wspólnie z rządem stworzyć nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób niepełnosprawnych, bo w starej jest dużo braków - tłumaczy Monika Tokarska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, inicjatora cyklu seminariów, które odbywają się w różnych miastach Polski.
rozwiń zwiń