Nauka

Powszechnie dostępne rośliny domowe pochłaniają zanieczyszczenia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:51
- Dostępne w sklepach ogrodniczych gatunki roślin doniczkowych pochłaniają i neutralizują różnego rodzaju zanieczyszczenia - powiedział ekolog roślin z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Zych.
Epipremnum złociste
Epipremnum złocisteFoto: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons/CC

- Takimi gatunkami, które warto stosować w mieszkaniach, i o których wiadomo, że redukują poziom niektórych zanieczyszczeń powietrza, są np. skrzydłokwiat, aglonema, niektóre odmiany dracen, sansewieria czy epipremnum złociste - wyliczył dr hab. Marcin Zych. 

- Nie są to drogie i trudno dostępne gatunki. Wręcz przeciwnie - można nabyć je w większości sklepów ogrodniczych w Polsce - podkreślił naukowiec.

Wskazał, że rośliny te pochłaniają i neutralizują szkodliwe związki obecne w atmosferze pomieszczeń, m.in. formaldehyd (który znajduje się np. w składzie materiałów budowlanych czy mebli) czy benzoapiren (szkodliwy związek powstający m.in. w czasie spalania odpadów, który trafia do domu podczas wietrzenia).

- Warto pamiętać, aby uprawiać rośliny w doniczkach, bo okazuje się, że częściowo za pochłanianie zanieczyszczeń odpowiadają również bakterie glebowe. Oczywiście stosując różnego rodzaju kultury hydroponiczne - rzadsze w mieszkaniach, ale jednak możliwe - nie będziemy mieli tego efektu - zauważył biolog.

Według niego bakterie glebowe czasami oczyszczają powietrze skuteczniej, niż liście roślin.

Zobacz wideo:

PAP

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oplątwy - rośliny dla leniwych i zapominalskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 18:31
Tropikalna oplątwa to podobno świetny prezent dla tych, którzy lubią rośliny, ale nie mają do nich ręki. W "Czacie Czwórki" sprawdzamy, na czym polega ich hodowla.
rozwiń zwiń