Nauka

Niezwykłe odkrycie hiszpańskich archeologów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:15
Hiszpańscy archeolodzy odkryli paterę z najstarszym znanym na Półwyspie Iberyjskim wizerunkiem Chrystusa. Przedmiot pochodzi z IV wieku, a znaleziono go na terenie wykopalisk w Castulo – ruinach miasta w Andaluzji zamieszkanego niegdyś przez Iberów, a potem przez Rzymian i Wizygotów.
Audio
  • Najstarszy wizerunek Chrystusa na Półwyspie Iberyjskim. Relacja Ewy Wysockiej (IAR)
Przykładowe przedstawienie wizerunku Chrystusa w majestacie
Przykładowe przedstawienie wizerunku Chrystusa w majestacieFoto: Wikipedia

Patera została wykonana z zielonkawego szkła i ma 22 centymetry średnicy. Przedstawia Chrystusa w majestacie, któremu towarzyszą dwaj apostołowie, prawdopodobnie Piotr i Paweł. Wszyscy mają aureole i greckie tuniki. Uczniowie Jezusa trzymają zwoje papirusów. Krawędzie patery zdobią symbole alfy i omegi – początku i końca.

Znalezisko odkryto w pomieszczeniu przeznaczonym do kultu. Leżało na wapiennej posadzce i było przysypane gruzem. Znaleziono niemal wszystkie jego fragmenty.

Podobne przedmioty odkryto w rzymskich katakumbach. Zdaniem specjalistów z zakresu paleochrześcijaństwa talerz został wyprodukowany w Ostii, porcie starożytnego Rzymu.

Wykopaliska w Castulo są prowadzone od 40 lat. Najstarsze znaleziska pochodzą z epoki brązu, najmłodsze – z okresu renesansu, kiedy to miasto zostało porzucone przez mieszkańców.

IAR/iwo

Czytaj także

Rysunki naskalne z Altamiry starsze niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:34
Rysunki koni i bizonów, które zdobią słynną, hiszpańską Jaskinię Altamirę powstawały na przestrzeni 22 tysięcy lat -wynika z badań uniwersytetów w Kraju Basków, Barcelonie i Bristolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Hiszpanii znaleziono nóż sprzed 1,4 miliona lat

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 20:59
Hiszpańscy archeoldzy znaleźli najstarsze narzędzie w Europie Zachodniej i Centralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najstarsze w Europie rysunki naskalne

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 21:22
Malowidła w jaskini Altxerri w Kraju Basków, na północy Hiszpanii, przedstawiające figury zwierząt, powstały 39 tysięcy lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli Święty Graal? Podobno jest w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 21:20
Święty Graal - legendarny kielich, z którego Chrystus miał pić podczas Ostatniej Wieczerzy - znajduje się w bazylice św. Izydora w Leon, na północy Hiszpanii - uznała para hiszpańskich naukowców.
rozwiń zwiń