Nauka

Polacy zbadali obszar na granicy Układu Słonecznego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 21:22
Polscy naukowcy stworzyli modele opisujące najbliższe okolice naszego układu planetarnego.
Układ Słoneczny
Układ SłonecznyFoto: (fot. sxc.hu)

Było to możliwe dzięki ich udziale w badaniach amerykańskiej sondy IBEX. Mierzy ona strumienie neutralnych atomów przychodzących z przestrzeni międzygwiazdowej.

Ze Słońca przez cały czas wypływa strumień cząstek zwany wiatrem słonecznym. Rozprzestrzenia się on w całym Układzie Słonecznym i tworzy w materii międzygwiazdowej "bąbel", w którym znajdują się wszystkie planety i większość innych obiektów naszego układu planetarnego. Przestrzeń ta zwana jest heliosferą. Poza granicami heliosfery rozciąga się ośrodek międzygwiazdowy, w którym znajdują się różne obłoki materii międzygwiazdowe - podało Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Amerykańska sonda IBEX od trzech lat rejestruje atomy z ośrodka międzygwiazdowego napływające do wnętrza heliosfery. W 2009 roku dane z sondy ujawniły obecność gigantycznej struktury w kształcie łuku utworzonego przez strumienie atomów neutralnych, którą nazwano Wstęgą.

- Najnowsze obserwacje strumienia helu zmuszają nas do istotnej zmiany wyobrażeń o kształcie heliosfery, procesach zachodzących na jej styku z lokalnym obłokiem międzygwiazdowym, jak i o samym obłoku - mówi dr hab. Maciej Bzowski, kierownik grupy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN), która uczestniczy w pracach zespołu sondy IBEX.

Nowe wyniki wspierają hipotezę prof. dr. hab. Stanisława Grzędzielskiego z CBK PAN. Według tej koncepcji atomy neutralne powstają poza heliosferą, a Wstęga jest efektem geometrycznym, który wynika z położenia Układu Słonecznego niedaleko granicy lokalnego obłoku z hipotetycznym obłokiem międzygwiazdowym.

Badania polskich naukowców pozwoliły też na wyznaczenie kierunku i szybkości napływu atomów helu międzygwiazdowego, co umożliwia ustalenie, w którym z dwóch najbliższych obłoków materii międzygwiazdowej znajduje się Słońce wraz z Układem Słonecznym.

sm

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA POLSKA słońce

Czytaj także

Tlenek żelaza okazał się... nowym metalem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 20:11
Naukowcy wykryli nowy rodzaj metalu blisko środka Ziemi. Wyjaśnia on częściowo pochodzenie ziemskiego pola magnetycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Maroku spadł meteoryt z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 20:14
Upadek marsjańskiego meteorytu zaobserwowano w północnej Afryce w lipcu 2011. To dopiero piąty przypadek świeżego upadku marsjańskich skał na Ziemię. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w roku 1962.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: zlokalizowaliśmy 26 nowych planet

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 07:33
To efekt prac Teleskopu Kosmicznego Kepler, który porusza się po orbicie okołosłonecznej od 2009 roku.
rozwiń zwiń