X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polacy zbadali obszar na granicy Układu Słonecznego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 21:22
Polscy naukowcy stworzyli modele opisujące najbliższe okolice naszego układu planetarnego.
Układ Słoneczny
Układ SłonecznyFoto: (fot. sxc.hu)

Było to możliwe dzięki ich udziale w badaniach amerykańskiej sondy IBEX. Mierzy ona strumienie neutralnych atomów przychodzących z przestrzeni międzygwiazdowej.

Ze Słońca przez cały czas wypływa strumień cząstek zwany wiatrem słonecznym. Rozprzestrzenia się on w całym Układzie Słonecznym i tworzy w materii międzygwiazdowej "bąbel", w którym znajdują się wszystkie planety i większość innych obiektów naszego układu planetarnego. Przestrzeń ta zwana jest heliosferą. Poza granicami heliosfery rozciąga się ośrodek międzygwiazdowy, w którym znajdują się różne obłoki materii międzygwiazdowe - podało Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Amerykańska sonda IBEX od trzech lat rejestruje atomy z ośrodka międzygwiazdowego napływające do wnętrza heliosfery. W 2009 roku dane z sondy ujawniły obecność gigantycznej struktury w kształcie łuku utworzonego przez strumienie atomów neutralnych, którą nazwano Wstęgą.

- Najnowsze obserwacje strumienia helu zmuszają nas do istotnej zmiany wyobrażeń o kształcie heliosfery, procesach zachodzących na jej styku z lokalnym obłokiem międzygwiazdowym, jak i o samym obłoku - mówi dr hab. Maciej Bzowski, kierownik grupy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN), która uczestniczy w pracach zespołu sondy IBEX.

Nowe wyniki wspierają hipotezę prof. dr. hab. Stanisława Grzędzielskiego z CBK PAN. Według tej koncepcji atomy neutralne powstają poza heliosferą, a Wstęga jest efektem geometrycznym, który wynika z położenia Układu Słonecznego niedaleko granicy lokalnego obłoku z hipotetycznym obłokiem międzygwiazdowym.

Badania polskich naukowców pozwoliły też na wyznaczenie kierunku i szybkości napływu atomów helu międzygwiazdowego, co umożliwia ustalenie, w którym z dwóch najbliższych obłoków materii międzygwiazdowej znajduje się Słońce wraz z Układem Słonecznym.

sm

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA POLSKA słońce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tlenek żelaza okazał się... nowym metalem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 20:11
Naukowcy wykryli nowy rodzaj metalu blisko środka Ziemi. Wyjaśnia on częściowo pochodzenie ziemskiego pola magnetycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Maroku spadł meteoryt z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 20:14
Upadek marsjańskiego meteorytu zaobserwowano w północnej Afryce w lipcu 2011. To dopiero piąty przypadek świeżego upadku marsjańskich skał na Ziemię. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w roku 1962.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: zlokalizowaliśmy 26 nowych planet

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 07:33
To efekt prac Teleskopu Kosmicznego Kepler, który porusza się po orbicie okołosłonecznej od 2009 roku.
rozwiń zwiń