X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Rocznica śmierci Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 08:00
Dwa lata temu odszedł Zbigniew Zapasiewicz, aktor filmowy i teatralny, reżyser i pedagog. Przypominamy jego postać i jego role.
Audio

Był związany z wieloma warszawskimi teatrami, grał u Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego.

Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1963 roku - rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Następnie przyszły kolejne wspaniałe kreacje. Zagrał w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Kilka lat temu Zbigniew Zapasiewicz mówił w Polskim Radiu, jak wielkie znaczenie ma dla niego praca aktora. Chwalił zalety tego zawodu, opowiadał czego nauczył się dzięki swojej pracy. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz o swojej pracy.

Przed śmiercią Zbigniew Zapasiewicz pracował nad inscenizacją "Tanga" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. Aktor wielokrotnie podkreślał, że w żadnym zawodzie nie można nigdy powiedzieć "ostatniego słowa", zawsze trzeba iść do przodu. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz opowiadał o swoim idolu - Zbigniewie Herbercie.

Za osiągnięcia sceniczne i filmowe Zbigniew Zapasiewicz otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Artysta powiedział wtedy, że nagrody mają dla niego wielkie znaczenie osobiste. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz o przyznanych mu nagrodach.

Dorobek twórczy Zbigniewa Zapasiewicza to także wiele ról w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia. Aktor wystąpił między innymi, w spektaklu "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Janusza Kukuły. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz w jednej ze swoich radiowych ról.

Jakim był aktorem, jak traktował słowo opowiadał dwa lata temu w radiowej Dwójce Tomasz Mościcki - Posłuchaj.

Zbigniew Zapasiewicz genialnie kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów. Znakomicie grał także inteligentów, postaci przeżywające konflikty moralne. Obnażał swoich bohaterów, ukazywał ich mizerię i zakłamanie, traktował ostro i bez znieczulenia. Znane filmy, w których zagrał Zbigniew Zapasiewicz, to: "Szansa", "Za ścianą", "Ziemia obiecana", "Dzieje grzechu", "Szpital przemienienia", "Panny z Wilka", "Kontrakt", "Matka Królów", "Baryton", "Psy", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata". Dorobek Zapasiewicza to także wiele ról w Teatrze Telewizji, dla którego także reżyserował. Zafascynowany twórczością Zbigniewa Herberta zrealizował spektakle "Pan Cogito" i "Powrót Pana Cogito". Był wybitnym odtwórcą poezji Herberta. Zmarł 14 lipca 2009 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz - powinien być wieczny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 21:00
Wydaje się, że powinni być wieczni i, że nie powinni odchodzić w pełnym słońcu...
rozwiń zwiń