Kultura

Zofia Stryjeńska - artystka z poczuciem humoru

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 09:30
Krowa z dwoma wymionami, Kazimierz Wielki z papierosem - spróbuj odnaleźć te dziwy w obrazach Stryjeńskiej prezentowanych w Szczecinie.
Audio
  • Jolanta Rybkiewicz zaprasza ja wystawę prac Zofii Stryjeńskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wystawa prac Zofii Stryjeńskiej prezentowana była już w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, w czwartek 25 sierpnia odbędzie się jej wernisaż w Szczecinie, na Zamku Książąt Pomorskich.

Wbrew pozorom nie jest to jednak ta sama wystawa. W Szczecinie zostanie zaprezentowany autorski, kuratorski przegląd prac Zofii Stryjeńskiej - gwiazdy dwudziestolecia. Jolanta Rybkiewicz, kuratorka ekspozycji zdecydowała się zaprezentować "księżniczkę malarstwa" na tle jej znajomych artystów, plastyków tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym. Na ekspozycji znajdą się więc również prace Rafała Malczewskiego, Jana Szczepkowskiego, Leona Chwistka, Władysława Skoczylasa.

/

Prace Zofii Stryjeńskiej okresu międzywojennego, które zaprezentuje Szczecin pokazują nieograniczoność jej wyobraźni i fantazji. Jej obrazy to feeria barw, kontrastowe zestawienia kolorów. Tematyka prac artystki szeroko nawiązuje do polskiej historii i folkloru, legend i baśni. Bohaterami jej prac są często postacie związane ze wsią - chłopi, rolnicy czy kupcy. Zofia Stryjeńska nie stroniła również od przedstawiała dawnych polskich władców. Przy tych pracach wykazała się ogromnym poczuciem humoru - wśród tych obrazów odnajdziemy Piasta za kierownicą czy innego władcę z papierosem.

 

/

Oprócz malarstwa Zofia Stryjeńska zajmowała się także rzeźbą, litografią, akwarelą, tworzyła klocki, freski.

Stryjeńska była wspaniałą artystką - wszechstronną. Jolanta Rybkiewicz, gość Marcina Pesty w "Poranku Dwójki", opowiada również o burzliwym życiu osobistym artystki, o małżeństwie z Karolem Stryjeńskim, w złości na którego potrafiła wybić szybę butem czy pociąć jego frak. Posłuchaj.

(pj)

Za udostępnienie zdjęcia Zofii Stryjeńskiej i reprodukcji jej prac dziękujemy Zamkowi Książąt Pomorskich w Szczecinie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Księżniczka malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 08:31
Była nazywana „księżniczką polskiego malarstwa", jedną z najbardziej oryginalnych artystek okresu międzywojennego w Europie, współtwórczynią polskiego art déco i narodowego nurtu w sztuce. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać pierwszą po wojnie i zarazem największą wystawę prac Zofii Stryjeńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motywy Nachta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2009 09:46
62 prace Artura Nachta-Samborskiego, powstałe od lat 20. do 70. ubiegłego wieku, można będzie oglądać w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu.
rozwiń zwiń