Kultura

Złota Palma dla Białej wstążki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2009 11:21
Złotą Palmę - główną nagrodę 62. Festiwalu Filmowym w Cannes - otrzymał film austriackiego reżysera Michaela Hanekego "Biała wstążka".

Film analizuje korzenie narodzin narodowego socjalizmu. Reżyser pokazuje, że ludzie, którzy później stali się wyznawcami nazizmu, jako dzieci byli poddani w rodzinnych domach nieludzkiemu drylowi, a nawet padli ofiarą psychicznej przemocy, usankcjonowanej przez ówczesny niemiecki system wychowawczy. Dzieci naśladują idee rodziców, a absolutyzacja każdej idei prowadzi do faszyzmu lub terroryzmu - powiedział Michael Haneke.

Akcja "Białej wstążki" rozgrywa się w Niemczech w 1913 roku. W pozornie spokojnej wsi dochodzi do przerażających wydarzeń - ktoś z mieszkańców powoduje wypadek miejscowego doktora, porywa i torturuje małego chłopca.

Wiele wskazuje na to, że aktów przemocy dopuściły się dzieci protestanckiego pastora, na co dzień poddawane przez autorytarnego ojca nieludzkiej psychicznej tresurze.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Trzy małpy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2009 09:39
Przejmująca historia kobiety i jej rodziny rozgrywająca się w sercu współczesnego Stambułu. Nagrodzony w Cannes, najnowszy film twórcy „Klimatów”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

62. Festiwal w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2009 12:49
Na tegorocznym, rozpoczynającym się dziś 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes nie ma polskich filmów w konkursie głównym. W canneńskim konkursie weźmie natomiast udział - współfinnasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej - film Larsa von Triera "Antychryst".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Le Figaro": Festiwal w Cannes będzie miał polityczny charakter

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 11:01
Gazeta wiąże tę zapowiedź z osobowością przewodniczącego jury Seana Penna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robin Hood w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 12:13
Film Ridleya Scotta „Robin Hood" będzie miał swą światową premierę w dniu otwarcia festiwalu filmowego w Cannes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokaz "Robin Hooda" rozpoczął festiwal w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 19:57
O Złotą Palmę w Cannes będzie rywalizować 19 tytułów.
rozwiń zwiń