Kultura

Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 08:20
Znamy nominowanych do jubileuszowej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

 

Małgorzata Buczkowska, Agata Buzek, Magdalena Czerwińska, Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos to piątka aktorów nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej polskim aktorom młodego pokolenia, wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

Rola Sabiny w „Rewersie” Borysa Lankosza przyniosła nominację Agacie Buzek. Magdalena Czerwińska otrzymała nominację za role w filmach "Demakijaż (w: "Pokój szybkich randek" Anny Maliszewskiej)" i "Wojna polsko-ruska" Xsawerego Żuławskiego. Za role w filmach "Jestem Twój" Mariusza Grzegorzka,, i "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego nominację otrzymała Roma Gąsiorowska. Małgorzata Buczkowska otrzymała nominację za rolę w "Jestem Twój", a Eryk Lubos za rolę w filmie "Moja krew" Marcina Wrony.

W tym roku, z okazji jubileuszu, przyznano nagrody specjalne. Otrzymali je Joanna Szczepkowska, Andrzej Seweryn i Bogusław Linda. - To ci, którzy w komunistycznej Polsce z racji poglądów i politycznego zaangażowania nie mogli liczyć na wyróżnienie - tłumaczy Jacek Cegiełka.

Nagroda jest przyznawana co roku polskim aktorom, którzy nie ukończyli 35 lat, za ich role filmowe z ostatniego sezonu. Pierwsze wręczenie nagród miało miejsce w 1969 roku, wtedy też nagroda powędrowała w ręce Daniela Olbrychskiego. W grupie nagrodzonych znaleźli się m.in.:  Maja Komorowska, Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Segda, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Rafał Królikowski, Artur Żmijewski.
Gala wręczenia nagród odbędzie się 7 grudnia. Oprócz zwycięzcy wybranego przez jury, swojego faworyta może wytypować również publiczność. Głosowanie odbędzie się na stronie www.nagrodycybulskiego.pl


(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów 2009

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 17:55
Film „W chmurach" z George'm Clooneye'm w roli głównej oraz musical „Dziewięć" otrzymały najwięcej nominacji do przyszłorocznych Złotych Globów. Listę kandydatów do tych nagród ogłoszono w Los Angeles. Wśród nominowanych jest Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda za wybitną indywidualność

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 13:00
Aktor Eryk Lubos, odtwórca roli boksera w dramacie "Moja krew" w reżyserii Marcina Wrony, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym polskim aktorom, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy królik zdobędzie Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 11:57
"Królik po berlińsku" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego został nominowany w kategorii krótkometrażowego dokumentu. Czy mamy szansę na statuetkę?
rozwiń zwiń