Kultura

Premiery tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 11:16
W walentynkowy weekend do kin wchodzi pięć nowych tytułów. Są to: polska komedia "Kołysanka", trzy filmy o miłości: "Wciąż ją kocham", "To skomplikowane" i "Walentynki" oraz biografia "Amelia Earhart".

"Kołysanka" Juliusza Machulskiego to opowieść o rodzinie wampirów, która mieszka w mazurskiej wsi Odlotowo. W zagadkowych okolicznościach znikają jej mieszkańcy. Policja prowadzi wzmożone śledztwo, jednak tropy ciągle się urywają, a niewinne ofiary ciągle giną. Czy uda się rozwiązać mroczną tajemnicę?

Najnowsza komedia Juliusza Machulskiego łączy w sobie humor z elementami grozy.

-Jestem świadomy tego, że w kinie panuje moda na tematy wampiryczne - mówi Juliusz Machulski.

W postać Bożeny Makarewicz wcieliła się Małgorzata Buczkowska-Szlankier. -Moja bohaterka nie jest do końca zadowolona ze swojego dotychczasowego życia, chciałaby coś w nim zmienić - podkreśla aktorka.

Juliusz Machulski rolę Michała powierzył Robertowi Więckiewiczowi. - Mój bohater jest wampirem, żyje poza czasem i ma sporo problemów - wyjaśnia aktor.

Oprócz Roberta Więckiewicza i Małgorzaty Buczkowskiej-Szlenkier w obsadzie pojawia się plejada polskich gwiazd, m.in.: Krzysztof Kiersznowski, Małgorzata Buczkowska, Ilona Ostrowska, Krzysztof Stelmaszyk, Katarzyna Kwiatkowska, Ewa Ziętek, Przemysław Bluszcz.

'' Meryl Streep, Steve Martin, Lake Bell, Alec Baldwin w filmie "To skomplikowane"
Komedię romantyczną "To skomplikowane" wyreżyserowała Nancy Meyers, która ma swoim w dorobku m.in. filmy "Lepiej późno niż później" (z Jackiem Nicholsonem i Diane Keaton) i "Holiday" (z Jude'em Law, Kate Winslet i Cameron Diaz).
W "To skomplikowane" główne role grają Meryl Streep, Steve Martin i Alec Baldwin. Streep wcieliła się w Jane Adler, matkę trójki dorosłych dzieci, właścicielkę dobrze prosperującej piekarni w Santa Barbara. Po prawie dziesięciu latach od rozwodu kobieta zaczyna na nowo - przyjaźnie - układać swoje relacje z byłym mężem, adwokatem Jakiem (Alec Baldwin). Jednak właśnie wtedy, gdy między Jane i Jakiem wreszcie dobrze się układa, sprawy jak na złość zaczynają się poważnie komplikować. Jake związał się po rozwodzie z o wiele młodszą od niego Agness, zatem Jane musi odgrywać rolę "tej drugiej". Ponadto Jane, tak jak Jake, poznaje kogoś nowego. Dojrzały architekt, zatrudniony przez nią do zmodernizowania jej kuchni, także będący po rozwodzie, zaczyna wzbudzać w Jane coraz cieplejsze uczucia.
'' Channing Tatum, Amanda Seyfried w filmie "Wciąż kocham"
Amerykański romans "Wciąż ją kocham" zrealizował znany szwedzki reżyser Lasse Hallstroem (twórca m.in. "Czekolady", "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Kronik portowych"). Swój najnowszy film "Wciąż ją kocham" zrealizował na podstawie najpoczytniejszej powieści Nicholasa Sparksa, który jest autorem innych ekranizowanych książek o miłości: "Noce w Rodanthe" i "List w butelce".
W dwójkę głównych młodych bohaterów -pochodzących z różnych środowisk Johna i Savannah, którzy poznają się przypadkiem na plaży i od razu w sobie zakochują - wcielili się Channing Tatum i Amanda Seyfried.
Dwa dni przed świętem zakochanych do kin trafi także komedia romantyczna "Walentynki". Garry Marshall ogranicza czas akcji do dwudziestu czterech godzin, miejsce akcji to Los Angeles.Śledzimy losy porzuconego przez narzeczoną właściciela kwiaciarni, jego przyjaciółki, która zakochana jest w chirurgu, dziennikarza sportowego, który musi przygotować walentynkowy materiał oraz wracającej z frontu pani żołnierz. W pewnym momencie drogi bohaterów skrzyżują się pozwalając w ten sposób rodzić się nowym uczuciowym kombinacjom.
W obsadzie m.in.: Shirley MacLaine, Julia Roberts, Kathy Bates, Anne Hathaway, Jennifer Garner, Jessica Alba, Ashton Kutcher i Patrick Dempsey.
Tytułową bohaterką dramatu biograficznego "Amelia Earhart" jest grana przez Hilary Swank pierwsza kobieta, która przeleciała jako pilot nad Atlantykiem. Earhart zdobyła wielką sławę, stała się ulubienicą Ameryki, była podziwiana za odwagę i charyzmę. Latem 1937 r. zdecydowała się na bardzo odważny krok - postanowiła odbyć samotny lot dookoła świata. Jak przypominają twórcy filmu, Amelia Earhart "kochała niebezpieczeństwo i wyzwania, nie bała się mówić tego, co myślała, realizować planów, była inspiracją dla milionów ludzi - między innymi dla Eleonor Roosevelt, dla swojego męża - magnata prasowego George'a P. Putnama (w filmie gra go Richard Gere) oraz jej wieloletniego przyjaciela i kochanka, pilota Gene'a Vidala (w jego roli Ewan McGregor)".

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Premiery tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 12:55
Zdobywca 6 nominacji do Oscara, czyli amerykański komediodramat "W chmurach" z Georgem Clooneyem w roli głównej oraz polski film "Las" w reżyserii Piotra Dumały, uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni, goszczą już na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niezasłane łóżka"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 08:01
Wszyscy, którzy cenią sobie filmy mało znanych reżyserów, z niedocenionymi jeszcze aktorami, lubią odkrycia, powinni koniecznie zobaczyć najnowszy film Alexis Dos Santos „Niezasłane łóżka”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bloom i Borcuch - filmowy tandem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 08:31
Daniel Bloom i Jacek Borcuch to nierozłączny duet, który współpracuje razem od lat 80.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 10:38
Nagrodzony francuskim Cezarem dokument "Plaże Agnes" w reżyserii Agnes Vardy, dramat "Była sobie dziewczyna" nominowany do Oscara w trzech kategoriach (m.in. na najlepszy film) oraz klasyka filmu gangsterskiego z 1967 roku "Bonnie i Clyde" od piątku w kinach.
rozwiń zwiń