Kultura

Każdy film to nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 09:32
„Żyłem 17 razy" to niedawno ukończony film Tadeusza Bystrama i Stanisława Zawiślińskiego, poświęcony twórczości i życiu Jerzego Kawalerowicza.

 

Od śmierci reżysera minęło dwa lata. Pierwsze rozmowy, na temat filmu inspirowanego jego życiem, twórcy rozpoczęli jeszcze za jego życia. Wyraził on zadowolenie z faktu, że taka produkcja powstanie, dlatego w filmie usłyszymy kilka jego wypowiedzi. Autorzy dokumentu dopuścili do głosu także wielu jego współpracowników, przedstawicieli rodziny, krytyków z zagranicy. - Wszyscy, którzy go znali podkreślają, że był perfekcjonistą w tym, co robił. Dbał zwłaszcza o to, by kino było sztuką- mówi Stanisław Zawiśliński, który gościł w studiu Ryszarda Jaźwińskiego. 

Z ust Kazimierza Kutza usłyszymy, że w jego pamięci Jerzy Kawalerowicz zapisał się jako człowiek, który nie miał w sobie zawiści zawodowej czy zazdrości. Potrafił dzielić się swoim talentem z innymi.

Jerzy Kawalerowicz debiutował w 1951 roku filmem „Gromada”. W 1960 roku wyreżyserował „Matkę Joannę od Aniołów”. Później „Faraona”, „Austerię”, „Jeńca Europy”, „Za co?”, „ Qvo vadis”. Jego filmy zaliczane są do europejskiej klasyki filmowej. Po dzień dzisiejszy wydawane są na nowo, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dwa lata temu na DVD francuski dystrybutor  wypuścił na rynek pięć jego filmów („Pociąg”, „Matkę Joannę od Aniołów”, „Faraona”, „Jeńców Europy”, „Austerię”).

- Jerzy Kawalerowicz wyreżyserował 17 filmów, pracę nad każdym z nich traktował jak przeżycie jednego życia - wyjaśnia Stanisław Zawiśliński.

Jerzy Kawalerowicz zmarł 27 grudnia 2007 roku. Urna z jego prochami została złożona w Alei Zasłużonych Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ludzie filmu wyróżnieni

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2009 11:32
Warszawski Teatr Capitol na swej scenie tym razem gościł ludzi filmu. Polski Instytut Sztuki Filmowej właśnie w tym miejscu wręczył wczoraj (poniedziałek, 4 maja) Nagrody PISF wraz ze statuetkami autorstwa Piotra Michnikowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tournée Ery Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 04:04
Organizatorzy Festiwalu Era Nowe Horyzonty postanowili wyjść naprzeciw wszystkim miłośnikom kina, którym w tym roku nie udało się dotrzeć do Wrocławia. Sześć najważniejszych tytułów tegorocznej odsłony festiwalu, rusza w podróż po Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Jaźwiński ponownie nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 14:52
Znamy już tegorocznych nominowanych do trzeciej edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Po raz trzeci nominację uzyskał Ryszard Jaźwiński i jego audycja "Trójkowo, filmowo".
rozwiń zwiń