Kultura

Jak zachować ludzką twarz w strasznym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 15:00
"Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego" to tytuł filmu fabularnego Leszka Wosiewicza, którego kinową premierę zaplanowano na październik.

- W "Tańcu śmierci...", adresowanym przede wszystkim do młodej widowni, połączone zostały różne filmowe gatunki, m.in. film przygodowy i science fiction - zapowiada reżyser.

Historia - rozpoczynająca się dwunastego dnia powstania, podczas ewakuacji Ochoty - ma dwoje głównych bohaterów, Irenę (Magdalena Cielecka) i Marka (Rafał Fudalej). Oboje, z różnych powodów, chcą z obrzeży Warszawy przedostać się do Śródmieścia.

Irena to folksdojczka, matka harcerza walczącego przeciw Niemcom w Powstaniu Warszawskim. Kobieta próbuje odnaleźć syna w powstańczej zawierusze.Marek (Rafał Fudalej) usiłuje z kolei dotrzeć do swojego ojca, zaangażowanego  w powstanie. Ojciec - jak sądzi chłopak - przebywa w Ratuszu. Bohaterowie wędrują razem. Młodego chłopca, niedoszłego maturzystę i dojrzałą piękną kobietę łączy wzajemna fascynacja, a zarazem - poczucie zagrożenia. Marek nie wie, że Irena jest folksdojczką, jest przekonany, że jego towarzyszka współpracuje z powstańcami.

- Folksdojczka to postać tragiczna - matka uwikłana w dramatyczne wydarzenia - zaznaczył reżyser.

Jak opowiadał, Irena działa na rzecz Niemców, współpracuje z esesmanami. Jest podejrzana o strzelanie do polskich dzieci. Ze strony Polaków grozi jej lincz. Jednak motywem działań kobiety jest chęć ratowania dziecka - zabrania go z szeregów powstańczych, wyrwania z walki zagrażającej jego życiu. -Irena chciała wychować syna jako Niemca. Tymczasem chłopiec, który dorastał wśród polskich kolegów, uciekł do polskiego harcerstwa i wybrał polskość- opowiadał Wosiewicz.

Mówiąc z kolei o postaci Marka, wyjawił, że jest ona w pewnym stopniu inspirowana poetą Mironem Białoszewskim i jego przeżyciami z czasu Powstania Warszawskiego.
- Naczelne pytanie stawiane w tym filmie to, czy można przełamać "zaprogramowaną" przez wojnę nienawiść. A nadrzędny cel bohaterów to: jak zachować ludzką twarz, ocalić człowieczeństwo w tym strasznym czasie- powiedział reżyser.

Obsada

Oprócz Cieleckiej i Fudaleja, w obsadzie "Tańca śmierci..." są m.in.: Eryk Lubos, Sonia Bohosiewicz, Piotr Głowacki, Mirosław Zbrojewicz, Andrzej Mastalerz (jako ojciec Marka), Małgorzata Sadowska, Stanisława Celińska, Władysław Kowalski i Maciej Marczewski.

Zdjęcia realizowano jesienią 2009 r. (wnętrza) i wiosną 2010 r. (plenery). Wosiewicz wykorzystał także materiały archiwalne - prawdziwe zdjęcia niszczonej podczas powstania polskiej stolicy. Materiały pochodzą m.in. z archiwów Filmoteki Narodowej oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie.

Leszek Wosiewicz (ur. 1947) ma w dorobku m.in. filmy fabularne "Kornblumenblau" (1988, z akcją osadzoną podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym w Auschwitz) i "Kroniki domowe" (1997) oraz dokumenty "Przypadek Hermana palacza" (1986, o człowieku, który palił w piecach w kwaterze głównej Hitlera) i "Przełamując ciszę" (2002).

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pamiątki po "Rudym"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2009 11:51
Władze Warszawy chcą wykupić pamiątki po bohaterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2009 07:36
Władysław Bartoszewski zaprezentował swoją najnowszą książkę o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileuszowy XX Bieg Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2010 11:27
O 20.45 rozpocznie się jubileuszowy XX Bieg Powstania Warszawskiego. Podobnie jak przed rokiem, trasa biegu została poprowadzona przez centrum miasta, ulicami o szczególnym znaczeniu historycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcy warszawscy nie mają za co żyć

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 06:51
Według przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, niektórzy z powstańców warszawskich praktycznie nie mają za co żyć i nie mają dostępu do leczenia.
rozwiń zwiń