Kultura

Filmy jak sny

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 16:00
Wojciech Has mawiał, że filmy mu się przyśniły. W Łodzi i w Warszawie trwają dwa przeglądy jego twórczości.
Audio
  • Rozmowa z Izą Michalską na temat przeglądu filmów Wojciecha Hasa

Martin Scorsese, Francis Ford Coppola i Steven Spielberg są wielkimi wielbicielami twórczości Wojciecha Jerzego Hasa. Dlaczego Has wywarł tak ogromne wrażenie na mistrzach światowej kinematografii? Warto się o tym przekonać na przeglądach jego twórczości w Warszawie i w Łodzi.

Na retrospektywie filmów Hasa "Bez kompromisów" w warszawskim kinie Kultura pokazane zostaną wszystkie fabuły reżysera. Nie zabraknie "Pętli" i "Rękopisu znalezionego w Saragossie", ale wyświetlone zostaną także mniej znane filmy, które Has nakręcił po 10-letniej przerwie w pracy twórczej - "Nieciekawa historia", "Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany" i ostatni film reżysera "Niezwykła podróż Baltazara Kobera". Ucztą dla oka będzie projekcja odnowionej cyfrowo wersji "Sanatorium pod Klepsydrą".

- Has powiedział kiedyś, że filmy są jak sny, że zanim je zrealizuje, te filmy mu się śnią. Każdy kadr jest u niego bardzo precyzyjnie dopracowany, w "Sanatorium pod klepsydrą" widać to w sposób szczególny - opowiadała w Dwójce organizatorka przeglądu Iza Michalska.

"Osioł grający na lirze. Dni Hasa" - tak nazywa się impreza, która w środę (20.10) rozpoczyna się w Łodzi. Reżyser był silnie związany z łódzką Szkołą Filmową.  Podczas imprezy przedpremierowo pokazany zostanie zrekonstruowany cyfrowo "Rękopis znaleziony w Saragossie".

W sali projekcyjnej Szkoły Filmowej pokazywane będą także inne wybrane filmy Hasa, a w kinie Charlie etiudy zrealizowane pod jego opieką przez takich reżyserów jak Jacek Bromski, Dorota Kędzierzawska, Sławomir Fabicki czy Borys Lankosz.

Szkoła Filmowa przygotowała także wystawę "Has. Nieosiągalne". Monograficzna ekspozycja składa się z kilkuset fotosów z planów filmowych, zdjęć prywatnych, wywiadów z jego przyjaciółmi i pamiątek osobistych.

Organizatorzy imprezy zaplanowali również "Kolację z Hasem", w której uczestniczyć mają jego dawni przyjaciele, aktorzy z jego filmów, współpracownicy z dawnych lat, na której serwowane będą ulubione potrawy Hasa - fasolka po bretońsku, śledź i sernik.

"Dni Hasa" w Łodzi rozpoczną się w środę (20.10) potrwają do piątku włącznie (22.10). Przegląd filmów Hasa w Warszawie rozpocznie się w czwartek (21.10) i potrwa do 28 października.

Oba wydarzenia zostały zorganizowane w związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą śmierci i 85. rocznicą urodzin Wojciecha Jerzego Hasa.

usc (na podst.Dwójka,PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Rękopis znaleziony w Saragossie"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2008 09:15
"Rękopis znaleziony w Saragossie"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino Wojciecha Hasa

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 11:24
Zapraszamy na audycję poświęconą twórczości zmarłego przed dziesięciu laty mistrza polskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrakcyjny pesymista

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 11:24
W tym roku mija 10. rocznica śmierci jednego z największych wizjonerów polskiego kina - Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń