X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Dziś żegnamy Gabrielę Kownacką

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 15:00
W południe na Cmentarzu Ewangelicko - Augsburskim w Warszawie zostanie pochowana Gabriela Kownacka. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w kaplicy przy cmentarzu.
Audio

Aktorka teatralna i filmowa Gabriela Kownacka była odtwórczynią pamiętnej roli Anity w komedii muzycznej "Hallo, Szpicbródka" i Anki z telewizyjnego serialu "Rodzina zastępcza". Zmarła w ubiegłym tygodniu w wieku 58 lat, po sześciu latach walki z nowotworem.

Zagrała w 50. filmach. Wystąpiła w ponad 60. rolach Teatru Telewizji i w ponad 40. spektaklach teatralnych w całym kraju.

Od 1999 roku była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Wcześniej związana z teatrami: Studio, Współczesnym i Teatrem Kwadrat. Widzowie zapamiętali ją z wielu kreacji filmowych. Zagrała między innymi w filmach: "Trędowata", "Dziecinne pytania", "Nadzór", "Przypadki Piotra S.", "Kronika wypadków miłosnych", "Fuks" i "Kilerów dwóch".

Gabriela Kownacka urodziła się 25 maja 1952 roku we Wrocławiu. W 1971 roku dostała się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Będąc na pierwszym roku studiów zagrała rolę Zosi w "Weselu" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W 1975 roku rozpoczęła pracę w Teatrze Kwadrat w Warszawie, gdzie zadebiutowała tytułową rolą w sztuce "Pepsie", Pierrette Bruno w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. W tym samym roku w Teatrze Telewizji zagrała rolę Maggie w sztuce Arthura Millera "Po upadku" w reżyserii Andrzeja Łapickiego. W 2006 roku aktorka wystąpiła w sztuce "Małe zbrodnie małżeńskie" z Piotrem Dąbrowskim w Teatrze Dramatycznym.

Dwa lata temu reżyserowała w Białymstoku "Dzień Walentego" Iwana Wyrypajewa. W karierze filmowej, największą popularność przyniosła Gabrieli Kownackiej kreacja w "Trędowatej" Jerzego Hoffmana, uhonorowana Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego oraz rola Anity w komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy" w reżyserii Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody. Z wielkim powodzeniem zagrała w telewizyjnym serialu komediowym "Rodzina zastępcza" u boku Piotra Fronczewskiego. Wcieliła się w rolę Anki - matki kilkorga dzieci, także adoptowanych. Wystąpiła także w serialu "Matki, żony i kochanki" oraz "Niani". W 2005 roku Gabriela Kownacka została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

(mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Gabriela Kownacka nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 17:00
Aktorka Teatru Narodowego, znana również widzom z seriali telewizyjnych, zmarła w Warszawie po kilkuletniej walce z nowotworem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła aktorka Gabriela Kownacka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 05:30
Aktorka Teatru Narodowego, znana również widzom seriali telewizyjnych, zmarła w Warszawie po kilkuletniej walce z nowotworem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była kochana przez publiczność"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 09:00
Nie żyje aktorka teatralna i filmowa Gabriela Kownacka. Miała 58 lat, od sześciu chorowała na raka piersi. Zmarłą wspominają koledzy z branży.
rozwiń zwiń