Kultura

De Niro przyzna Złotą Palmę w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 11:38
Aktor będzie przewodniczącym jury tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Robert De Niro, odtwórca głównej roli filmu „Taksówkarz”, jest we Francji przedmiotem prawdziwego kultu.
Audio

67-letni wielki amerykański aktor obejmie to stanowisko po zeszłorocznym szefie jury, reżyserze Timie Burtonie. Na 64. festiwalu będzie oglądał i oceniał filmy między 11 a 22 maja 2011.

- Jest to dla mnie wyjątkowa możliwość, biorąc pod uwagę, że chodzi o jeden z najlepszych i najstarszych festiwali na świecie - w ten sposób zareagował De Niro na wiadomość o powierzeniu mu tej funkcji.

Informacja ta jest o tyle zaskakująca, że amerykański gwiazdor znany jest z niechęci do zasiadania w jury filmowych festiwali. Aktor dodał, że zadanie jego i innych członków jury nie będzie łatwe, ale czuje się „zaszczycony i szczęśliwy”.

Robert De Niro jest we Francji otoczony kultem, świadczyć może o tym wielka kariera jednego tylko wypowiadanego przez niego zdania z filmu „Taksówkarz” - "You talking to me?"To powtarzane kilkakrotnie przed lustrem zdanie pojawiło się potem, w wersji francuskiej, jako swoisty hołd, w filmie Mathieu Kassovitza „Nienawiść”. Wypowiadał je wtedy Vincent Cassel. To samo zdanie, ale w formie parodii, wykorzystywał również wielokrotnie w telewizji humorysta i aktor José Garcia.

Jeden z najważniejszych, najbardziej utytułowanych aktorów amerykańskich (nagrodzony w swojej karierze Oscarami za role we "Wściekłym byku" i "Ojcu chrzestnym 2") w minionych latach wielokrotnie gościł jako aktor na canneńskim festiwalu. De Niro zagrał także w dwóch filmach, które otrzymały Złotą Palmę w Cannes: "Taksówkarzu" (1976) Martina Scorsese i "Misji" (1986) Rolanda Joffe.

Sam De Niro, mimo niechęci do zasiadania w jury, jest festiwalowym specjalistą. W Nowym Jorku stworzył prestiżowy Tribeca Film Festival. Krótko mówiąc, aktor będzie się w maju, w Cannes czuł trochę jak u siebie w domu.

Aby wysłuchać relacji naszego francuskiego korespondenta, kilknij dźwięk "De Niro w Cannes" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.


usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Trwa 63. Festiwal Filmowy w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 14:12
O Złotą Palmę walczy 19 tytułów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz szczęśliwych zakończeń

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 15:56
Claude Lelouch nakręcił 43 filmy, które zazwyczaj kończą się dobrze. 50-lecie swojej kariery świętuje we Francji nowym filmem "Ces amours-la".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umieranie na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 18:27
O "niesprawiedliwym" rankingu najczęściej umierających w filmach aktorów oraz o popkulturowej "pornografii śmierci" mówił w Czwórce krytyk Kamil Śmiałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumiana Wiera Gran

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 10:43
"Oskarżona Wiera Gran" w Polsce wywołała burzę. Kontrowersyjna biografia właśnie ukazuje się we Francji i ma tam same dobre recenzje.
rozwiń zwiń