Kultura

Brakuje nam pomysłów na dobre filmy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 11:25
Scenarzyści piszą o sprawach błahych, miałkich, wtórnych, bo nie interesują się rzeczywistością - uważa reżyser Feliks Falk.
Audio

Ludzie kiedyś mieli do kina stosunek miłosny. Samo pójście na seans było wydarzeniem, przeżywaliśmy je jak misterium - opowiada wybitny reżyser Feliks Falk. Ale inne były też filmy...

- Dawniej kino było źródłem pewnej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, o świecie. Nawet, jeśli czegoś nie dało się powiedzieć wprost, można to było przemycić - mówi Falk Annie Stempniak. - Dzisiaj mamy newsy i taka rola kina już się wyczerpała.

Według Falka, który od wielu lat uczy scenopisarstwa, brakuje pomysłów na dobre filmy. - Scenarzyści piszą o sprawach błahych, miałkich, wtórnych - mówi. - To dlatego, że nie interesują się otaczającą ich rzeczywistością, polityką czy problemami społecznymi - dodaje.

Oczywiście problemem są ograniczenia finansowe w polskiej kinematografii, ale...

- Gdy ja siadam nad scenariuszem najpierw zadaję sobie pytanie, czy ta historia mnie porusza, potem czy to da się pokazać, a dopiero na końcu pytam o pieniądze - mówi.

Większość jego produkcji to filmy - przynajmniej stosunkowo - tanie.

- Moim marzeniem, jak każdego reżysera, jest zrobienie arcydzieła, które by się wybijało ponad inne - mówi Falk w "Spotkaniu z mistrzami". - Czy mi to się jeszcze, ze względu na wiek, uda, nie wiem. Może zresztą taki film już zrobiłem i dopiero historia to doceni - zastanawia się reżyser.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Kino nam spowszedniało" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Enen" Feliksa Falka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 06:00
Feliks Falk zapowiada, że jego najnowsza produkcja różni się znacznie od wcześniejszych filmów, które wyreżyserował.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino, które wzrusza

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 16:43
Na ekrany kin wchodzi najnowszy film Feliksa Falka „Joanna”. Wielu krytyków twierdzi, że to najlepsze dzieło w jego dorobku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piętno sprawiedliwej Joanny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 09:00
Nowy film Feliksa Falka opowiada autentyczną historię uratowania żydowskiej dziewczynki przez młodą mieszkankę okupowanego przez hitlerowców Krakowa. Wybitny reżyser będzie gościem Anny Fuksiewicz w poniedziałkowym "Sezonie na Dwójkę".
rozwiń zwiń