Kultura

Ojciec Krecika ma 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 12:17
Czeska Telewizja publiczna wznowiła nadawanie wieczorynek autorstwa Zdenka Milera.
Audio

Krecik przyszedł na świat przypadkiem. W 1956 roku Zdeniek Miler otrzymał zamówienie na serial telewizyjny, w którym główną postacią miało być sympatyczne zwierzątko. Miler miał ogromne kłopoty z wyborem. Terminy były napięte, a w głowie pustka. Nie chciał naśladować produkcji Disneya, nie mógł to więc być kotek, piesek, kaczor, myszka, które już w latach 50. były szeroko eksploatowane przez amerykańskie wytwórnie. Zrozpaczony artysta wyjechał z miasta na wieś. Tam potknął się o kretowisko. W ten sposób Krecik znalazł się na świecie.

Pierwszy odcinek opowiadał o tym, jak Krecik dostał nowe spodenki. Początkowo autor nie miał serialowych planów. Jednak ze względu na dużą popularność odcinka wrócił do swego bohatera i w 1962 roku stworzył film "Krecik i autko".

I tak od wielu lat bawi dzieci i dorosłych. Zbierał też w młodości nagrody na festiwalach filmowych, między innymi w Wenecji, gdzie zdobył dwie nagrody i w Montevideo skąd przywiózł Grand Prix. Zdeniek Miler uprawia swój zawód animatora filmu od roku 1942, kiedy to zaczął pracować w studio filmowym Bata w Zlinie.

Miler w ostatnich trzech latach pracował nad kolejnym 6-cio odcinkowym serialem. Nowy Krecik będzie jeździć metrem, odnowi dom myszce, będzie też przy narodzinach zajączków i zbierać grzyby.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Bolek i Lolek będą mieli pomnik

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 09:00
Władze Bielska-Białej mogą już pracować nad pomnikiem kreskówkowych bohaterów.
rozwiń zwiń