Kultura

Wes Craven powraca z morderczym "Krzykiem 4"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:30
To kolejny z serii horrorów o tajemniczym zabójcy w halloweenowej masce. Kto tym razem padnie jego ofiarą?

Fani słynnej serii filmów grozy z lat 90. długo czekali na kontynuację kultowego cyklu.  Stało się. Wes Craven, uważany za odnowiciela kina grozy, połączył swe siły ze scenarzystą Kevinem Williamsonem, aby po raz kolejny przyprawić widzów o wstrzymanie oddechu.

Craven, tworząc pierwszą część "Krzyku" wyraźnie wzorował się na kultowym "Halloween" Johna Carpentera z 1978 roku. "Krzyk 1" był najbardziej popularnym filmem na rynku amerykańskim w 1996 roku. Realizatorzy okazali się mistrzami w budowaniu napięcia. Pamiętamy np. słynne, złowrogie sceny z dzwoniącym telefonem.

W "Krzyku 4" po długich negocjacjach, zgodzili się zagrać aktorzy, którym poprzednie części filmu przyniosły wielką popularność. Neve Campbell powróciła w roli prześladowanej przez watahy psychopatów Sidney Prescott – teraz autorki poradnika dla osób, które miały podobne przeżycia. Miasteczko Woodsboro, gdzie poprzednie zabójstwa miały miejsce, jest ostatnim punktem na trasie promocyjnej jej książki. Pobyt w Woodsboro przypada akurat w rocznicę pierwszego zabójstwa. Sidney spotyka w mieście szeryfa Deweya Rileya oraz dziennikarkę, a dziś pisarkę Gale Weathers, którzy w poprzednich częściach również byli świadkami horroru. W ich rolach tradycyjnie występują David Arquette i Courtney Cox.
Niestety, pojawienie się Sidney sprowadza do miasteczka także mordercę. Nie tylko ona sama, ale jej przyjaciele oraz całe miasteczko znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, bo młode pokolenie na nowo odkrywa zasady zabijania.

Głosu Ghostface killerowi znowu użyczył Roger L. Jackson.  Anna Paquin ("Fortepian", "Dzieci Ireny Sendlerowej") i Kristen Bell ("Raj dla par", "Burleska"), pojawiły się gościnnie w małych rólkach.

materiały prasowe/jt

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Krzyk 4" już w kinach!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 11:00
Najnowsza odsłona najbardziej kultowego filmu grozy ostatnich lat już na ekranach kin! Czwórka poleca!
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 filmów, które trzeba zobaczyć na Festiwalu OFF Camera

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 14:32
W Krakowie rusza festiwal filmowy nazywany "polskim Sundance". Przyjrzeliśmy się uważnie programowi projekcji i wybraliśmy pięć najciekawszych, niezależnych filmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cannes: zderzy się młode i wielkie kino

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 08:31
O Złotą Palmę w Cannes powalczą w tym roku reżyserzy debiutanci i najbardziej uznani twórcy (Malick, Von Trier). Polskich filmów w konkursie głównym festiwalu zabrakło.
rozwiń zwiń