Kultura

Trzydziestoletni "Miś" Barei

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 07:10
4 maja 1981 roku, odbyła się premiera filmu "Miś" Stanisława Barei, ciekawe czy przewidywali taki sukces?
Audio
  • 30 lat minęło - rocznica premiery najsłynniejszego filmu Stanisława Barei

"Miś" jest przejaskrawionym obrazem rzeczywistości w PRL. Humorystyczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów, pokazują absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ryszarda Ochódzkiego kreowanego przez Stanisława Tyma, w filmie narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących realia tamtych lat. Do dziś cytowane są słynne dialogi i wspominane kultowe sceny z "Misia". Niezapomniana scena z filmu, to dialog milicjanta z kierowcą, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. 

"Miś" jest wszędzie

Obok "Misia", najbardziej znanymi filmami Stanisława Barei są: "Poszukiwany, poszukiwana", "Brunet wieczorową porą" i "Nie ma róży bez ognia" oraz seriale telewizyjne: "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Do bohaterów z "Misia", z Ryszardem Ochódzkim na czele, powracali inni polscy reżyserzy. W 1991 roku komedię "Rozmowy kontrolowane" wyreżyserował Sylwester Chęciński, a w 2007 został zrealizowany film "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma. Stanisław Bareja dopiero po śmierci doczekał się uznania krytyki, a obecnie jest uznawany za jednego z najpopularniejszych twórców filmowych. W 2008 roku został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia przez miesięcznik "Film".

gsTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Seks w 3D pobił kasowe rekordy popularności

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 09:50
Komedia erotyczna "Seks i zen" zarobiła pierwszego dnia po premierze w Hongkongu 2, 78 milionów tamtejszych dolarów, czyli ok. 983 tys. zł - jak podaje BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera dramatu "Między słowami" z nominowaną do Oscara Nicole Kidman

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:15
Film, na podstawie sztuki nagrodzonego Pulitzerem Davida Lindseya-Abaire'a, wyreżyserował John Cameron Mitchell.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca i godność w filmach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 13:05
36 filmów z 19 krajów z całego świata rywalizować będzie o nagrodę na rozpoczynającym się w środę 9. festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival.
rozwiń zwiń