Kultura

Banderas: gdy po raz pierwszy spotkałem Almodovara, nie wiedziałem kim jest

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 15:00
- Podczas naszego pierwszego spotkania Almodovar podszedł do mnie i powiedział "masz bardzo romantyczną twarz, powinieneś grać w filmach" - wspomina Antonio Banderas.
Audio
Pedro Almodovar i Antonio Banderas
Pedro Almodovar i Antonio BanderasFoto: fot: materiały prasowe

Dla filmu odkrył go Pedro Almodovar i to właśnie u niego Antonio Banderas stawiał swoje pierwsze filmowe kroki. O tym, jak doszło do ich spotkania, opowiedział Katarzynie Borowieckiej sam Antonio Banderas.

- Po raz pierwszy spotkałem się z Pedro Almodovarem przed Teatrem Narodowym w Madrycie (przyp. red. było to na początątku lat 80., Banderas występował na deskach tego teatru). Siedziałem tam z grupką przyjaciół, aktorów. Przysiadł się do nas facet z czerwoną aktówką, był bardzo błyskotliwy i niezwykle zabawny. Nie wiedziałem wtedy, kto to jest. Kiedy odchodził, a miałem wtedy długie włosy, bródkę, wąsy, powiedział do mnie "masz bardzo romantyczną twarz, powinieneś grać w filmach". Odpowiedziałem na to "pewnie, jasne"– wspomina z uśmiechem Banderas.

Aktor dodaje, że po kilku tygodniach Almodovar ponownie pojawił się w teatrze. - Położył przede mną scenariusz filmu "Labirynt namiętności" i zaproponował jedną z ról. Odpowiedziałem, że zagram bardzo chętnie, ale nie mam doświadczenia filmowego. Almodovar odpowiedział, że wszystkiego mnie nauczy. I tak się stało - wspomina gość "Trójkowo, filmowo".

W latach 80. Banderas zagrał jeszcze w czterech filmach Almodovara: "Matador", "Prawo pożądania", "Kobiety na skraju załamania nerwowego", "Zwiąż mnie".

16 września na ekrany polskich kin wejdzie film "Skóra, w której żyję", który jest efektem ich ponownej współpracy.

U boku Banderasa pojawi się Elena Anaya, która już okrzyknięta została nową muzą hiszpańskiego reżysera. Namiastkę jej talentu mogliśmy poznać dziesięć lat temu, kiedy zagrała drugoplanową rolę w filmie "Porozmawiaj z nią". Musiało minąć kilka lat, by  Almodovar ponownie do niej zadzwonił - i jak sama wspominała w Trójce - zaproponował jej jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych ról, jakie kiedykolwiek czytała.

Aby dowiedzieć się, co jeszcze Antonio Banderas i Elena Anaya powiedzieli o współpracy z Pedro Almodovarem, posłuchaj całej rozmowy.

 

 

Całych wywiadów z Eleną Anayą i Antonio Banderasem, udzielonych specjalnie dla Trójki, będą Państwo mogli wysłuchać w dniu polskiej premiery filmu, czyli 16 września.

W dalszej części audycji:

Roman Gutek podzielił się z nami wrażeniami z festiwalu w Wenecji, a Janusz Kijowski zaprosił słuchaczy Trójki na 30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", gdzie o nagrodę w kategorii filmów krótkometrażowych ubiegać się będą nagradzane już filmy: "Twist & Blood" Kuby Czekaja (Talent Trójki 2010) i nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka (finalista Talentów Trójki 2011). 

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę, tuż po 12.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wygraj bilet na najnowszy film Almodovara!

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 11:00
Mamy w "Skórze, w której żyję" mroczny, czarny humor, mnóstwo romantyzmu, oraz suspensu. Jest to znakomicie skonstruowana opowieść, która trzyma w napięciu i z każdą minutą wciąga coraz bardziej - mówi Jakub Duszyński z firmy dystrybuującej film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka, która zachwyciła Almodovara

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:03
Już 16 września w polskich kinach będzie można zobaczyć ekranizację powieści "Tarantula" Thierry'ego Jonqueta w reżyserii Pedro Almodóvara, zatytułowaną "Skóra, w której żyję".
rozwiń zwiń