Kultura

Cannes: polskie filmy powalczą o nagrody

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 11:17
Wśród faworytów do Złotej Palmy wymieniany jest obraz "Wenus w futrze" Romana Polańskiego.
Ceremonia otwarcia 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes
Ceremonia otwarcia 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w CannesFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Francusko-polska komedia erotyczna, z udziałem żony reżysera Emanuelle Seigner, to adaptacja cieszącej się popularnością na Broadwayu sztuki, powstałej na kanwie powieści współczesnego dramaturga amerykańskiego Davida Ivesa. Film powstał w koprodukcji francusko-polskiej. Opowiada o reżyserze, który bez powodzenia szuka aktorki do swojej nowej sztuki. Do czasu aż trafia na kobietę będącą wulkanem nieokiełznanej erotycznej energii.
W konkursie głównym w kategorii krótkiego metrażu pokazana zostanie 15-minutowa fabularna etiuda „Olena” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej. „Olena” to historia dwójki Ukraińców – Oleny i Dimy – którzy jadą przez Polskę do Szwecji. Podczas podróży pociągiem złodziej kradnie Dimie paszport. Olena wdaje się w bójkę ze złodziejem, ale ten wyrzuca dokument przez okno. Podróżni muszą go znaleźć przed odpłynięciem promu. W rolach głównych występują: Oksana Terefenko, Igor Aronov, Sebastian Perdek i Krzysztof Gordon.
Obie produkcje będą miały dużą konkurencję. O Złotą Palmę z Polańskim powalczą m.in. bracia Coen, Paolo Sorrentino, Francois Ozon czy Steven Soderbergh. Z kolej do konkursu krótkich metraży zgłoszono 3,5 tysiąca filmów, z których zakwalifikowano 9. Z „Oleną” rywalizować będą produkcje z Iranu, Palestyny, Islandii, Japonii, Belgii, Południowej Korei i Francji.
To nie jedyne polskie akcenty na canneńskim festiwalu. Filmem otwarcia sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) będzie „Kongres” w reżyserii Ariego Folmana – twórcy pamiętnego „Walca z Baszirem”. Scenariusz do obrazu współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał na podstawie utworu Stanisława Lema „Kongres futurologiczny”, wydanego w 1971 roku. Film opowiada historię aktorki (w tej roli Robin Wright), która podpisuje kontrakt z wytwórnią filmową na sprzedaż swej tożsamości.
Z kolei w ramach sekcji Cinéfondation pokazana zostanie animacja „Danse Macabre” w reżyserii Małgorzaty Rżanek, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To opowieść o śmierci, która pewnego dnia nieuchronnie zaprosi każdego z nas do ostatecznego tańca.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Cristina Flutur: wiedziałam, że i film i moja rola będą kontrowersyjne

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 17:05
- Dużo rzeczy się wtedy wydarzyło. Nie miałam czasu na tremę, na emocje - mówi aktorka wspominając pobyt w Cannes, gdzie w ubiegłym roku odbierała Złotą Palmę za rolę w "Za wzgórzami" Cristiana Mungiu. Obraz w kinach od 1 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielki Gatsby" otworzy festiwal w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:50
Ekranizacja powieści "Wielki Gatsby" otworzy 66. festiwal filmowy w Cannes. Stworzonego przez amerykańskiego pisarza F. Scotta Fitzgeralda milionera zagra Leonardo di Caprio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rusza słynny festiwal w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:11
Rozpoczyna się 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, który potrwa do 26 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczął się 66. festiwal filmowy w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:57
O Złotą Palmę walczyć będzie 20 filmów. W głównym konkursie pokazany zostanie m.in. nowy film Romana Polańskiego "Venus in fur" ("Wenus w futrze").
rozwiń zwiń