Kultura

Złote Mikrofony dla wybitnych radiowców

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2007 09:46
Prestiżowe nagrody Polskiego Radia rozdane.

Aktorka Grażyna Barszczewska oraz dziennikarze - Krzysztof Górski, Piotr Metz, Marek Mądrzejewski i Piotr Orawski zostali laureatami Złotych Mikrofonów 2007. Cenne trofea otrzymali z rąk Prezesa Zarządu Polskiego Radia – Krzysztofa Czabańskiego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Złote Mikrofony przyznawane są co roku przez Zarząd Polskiego Radia. Już od prawie czterdziestu lat otrzymują je wybitne osobowości radiowe, wytypowane przez samych ludzi radia. Nagroda „Złotego Mikrofonu” jest najważniejszym wyróżnieniem, jakie może otrzymać osoba działająca na rzecz Polskiego Radia i śmiało może być nazwana Oscarem Radiowym. Jest to wyróżnienie, jakim nie może poszczycić się żadna radiofonia komercyjna. 

Polskie Radio honoruje nagrodą osoby odznaczające się szczególnym zaangażowaniem i wybitnymi osiągnięciami w codziennej pracy na rzecz radia publicznego. Laureatami „Złotego Mikrofonu” są dziennikarze i inne osoby  przyczyniające się do utrzymania wysokiego poziomu rozgłośni, jej rozwoju i popularyzacji. Co roku statuetka Złotego Mikrofonu wędruje do rąk pięciu twórców radiowych.

Do nagrody typowani są przedstawiciele różnych obszarów działalności radiowej przez dyrektorów jednostek organizacyjnych Polskiego Radia i laureatów poprzednich edycji konkursu. Kapituła Złotego Mikrofonu rozpatruje nominacje i przyznaje wytypowanym przez nią osobom nagrody. Są wśród nich radiowcy zajmujący się na co dzień zarówno muzyką, teatrem, informacją, publicystyką reportażem czy literaturą, jak też korespondenci zagraniczni i realizatorzy dźwięku. Obok wysokiego profesjonalizmu i zaangażowania, szczególnie brane są pod uwagę nowe formy prezentacji, innowacje i inne przejawy oryginalnej inicjatywy twórczej, zapewniającej radiu nieustanną dynamikę i rozwój.

Kapituła Złotego Mikrofonu 2007 pod przewodnictwem Krystyny Kępskiej-Michalskiej, w składzie: Maria Baliszewska, Hanna Maria Giza-Tomann, Piotr Kaczkowski, Irena Piłatowska, Marcin Wolski i Andrzej Zaorski, wyłoniła spośród 14 kandydatów 5 laureatów.

Gala wręczenia Złotych Mikrofonów odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Nagrody wręczał Prezes Zarządu Polskiego Radia - Krzysztof Czabański. Laureatami tegorocznych Złotych Mikrofonów zostali:

- Grażyna Barszczewska, wybitna aktorka, absolwentka krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej, nagrodzona "za wszechstronność i wysoki kunszt aktorski w bogatym dorobku radiowym" w odniesieniu do licznych ról w słuchowiskach i interpretacji poezji i prozy. Na jej dorobek składają się wielkie kreacje w słuchowiskach twórców radiowych różnych pokoleń – od Henryka Bardijewskiego do Pawła Huelle. Przez słuchaczy zapamiętana została między innymi ze słuchowisk według prozy Marii Kuncewiczowej Cudzoziemka i Wiesława Myśliwskiego Matka (wg powieści Widnokrąg). Laureatka nagrody Teatru Polskiego Radia – Wielki Splendor ’99. Kilkakrotnie przewodniczyła jury Festiwalu „Dwa Teatry”.

Do rodziny o dobrze brzmiącym nazwisku – Polskie Radio, udało mi się wejść na początku studiów aktorskich. Szczęśliwie wżeniłam się w tę rodzinę. To dobry związek. Czuję się tu potrzebna i doceniana – powiedziała po otrzymaniu nagrody Grażyna Barszczewska. (1,04 MB)

- Krzysztof Górski, dziennikarz i komentator radiowy, uhonorowany Złotym Mikrofonem "za zasługi w popularyzacji historii Polskiego Radia oraz dorobek dziennikarski ze szczególnym uwzględnieniem programów ekumenicznych". Związany z radiem od 1967 roku. Twórca ponad 4000 audycji. Jako jeden z pierwszych dziennikarzy w Polskim Radiu prowadził program na żywo Dziś pytanie – dziś odpowiedź (1977-81). Założyciel Centrum Historii Polskiej Radiofonii. Od 25 lat współpracuje z Polską Radą Ekumeniczną, przygotowując dla Polskiego Radia audycje i nabożeństwa kościołów i wyznań mniejszościowych.

Kapituła Nagrody „Złotego Mikrofonu” zauważyła moje audycje religijne i docenia dorobek Centrum Historii Polskiej Radiofonii, którym kierowałem. To część moich zainteresowań zawodowych w radiu. Minęło właśnie 40 lat od nadania mojej pierwszej audycji w Polskim Radiu – mówi laureat nagrody – Krzysztof Górski (6,49 MB)

- Piotr Metz, dziennikarz muzyczny Programu 3 Polskiego Radia, nagrodzony "za osobowość radiową i nowe formy popularyzacji muzyki rozrywkowej". Z Polskim Radiem współpracuje od 1982 roku. Autor licznych audycji muzycznych oraz wywiadów z artystami ze światowej czołówki. Jego najnowszym, nowatorskim projektem jest program Zjednoczone Królestwo. Trzygodzinna audycja muzyczna nadawana jest na żywo w piątki ze studia muzycznego w centrum Londynu. Metz prezentuje w niej nowości muzyczne zawsze z wyprzedzeniem w stosunku do polskich premier.

Gdyby chcieć wyszczególnić, za co konkretnie Piotr Metz został nominowany, to poza oczywiście osobowością radiową, chodzi przede wszystkim o program „Rock'n'Roll - Historia Powszechna” – czyli historie świata od narodzin Rock'n'Rolla – mówi Kierownik Redakcji Muzycznej „Trójki” – Grzegorz Hoffmann (877,59 KB)

- Marek Mądrzejewski, dziennikarz radiowej Jedynki, uhonorowany "za obiektywizm i rzetelność dziennikarską w podejmowaniu najtrudniejszych tematów politycznych". Związany z Polskim Radiem od 1990 roku. Specjalizuje się w publicystyce społecznej i politycznej. Autor wielu cyklicznych audycji, a od jesieni 2006 roku dziennikarz Sygnałów Dnia. Prowadzi tam poranne rozmowy z politykami. Wcześniej był dziennikarzem Redakcji Katolickiej i kierownikiem Redakcji Parlamentarnej. W 2007 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w latach osiemdziesiątych.

Poza oczywistą przyjemnością wręczania Złotych Mikrofonów wszystkim zasłużonym ludziom, jest dla mnie bardzo osobistą przyjemnością, móc po latach wręczyć Złoty Mikrofon Markowi w odrodzonym, innym Polskim Radiu – powiedział podczas gali wręczenia nagród Prezes Polskiego Radia – Krzysztof Czabański (1,7 MB)

Bardzo mi miło, że nagrodę mogę otrzymać z rąk tego Prezesa. Są ludzie, którzy trwają w przekonaniu, że prawda leży po środku. Często szukając jej, błądzą. Miałem szczęście spotkać w życiu ludzi, którzy utwierdzali mnie, że prawda leży tam, gdzie leży. Trzeba umieć jej szukać, nawet jeśli przyjdzie za to płacić. Ludzi takich spotkałem także w Polskim Radiu – wyznaje Marek Mądrzejewski (1,11 MB)

- Piotr Orawski, publicysta muzyczny Programu 2 Polskiego Radia, autor licznych audycji poświęconych muzyce, jej historii i miejscu w kulturze, nagrodzony "za erudycję, kulturę antenową i wybitną rolę w popularyzacji muzyki klasycznej". Jest absolwentem Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1983 roku związany zawodowo z Polskim Radiem. Pracował w radiowej Trójce i Polskim Radiu BIS. Jest autorem kilku wieloletnich audycji cyklicznych oraz pięciokrotnym laureatem Międzynarodowego Konkursu Twórczości Radiowej Prix Musical de Radio Brno. Wykładał gościnnie w Akademiach Muzycznych Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i Szczecina. Był nauczycielem akademickim w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Piotr Orawski jest osobą, która została obdarzona wielkim talentem. Nie zmarnował go przez lata, a wręcz przeciwnie – rozwinął. Nasze społeczeństwo nie jest społeczeństwem melomanów. Pokazanie trudnego dla większości świata muzyki w sposób przystępny, obrazowy, zachęcający do słuchania, to jedno z największych osiągnięć i wyzwań, przed którymi może stanąć radiowiec – mówi o laureacie wicedyrektor 2 Programu Polskiego Radia – Małgorzata Małaszko (1,73 MB)

Uroczystości wręczenia Złotych Mikrofonów towarzyszył specjalny koncert z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza i zespołu wokalnego Affabre Concinui. W wykonaniu orkiestry zabrzmiały: Uwertura do opery „Wesele Figara” - Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz fragmenty muzyki filmowej Waldemara Kazaneckiego, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza i Macieja Zielińskiego.

Do grona laureatów nagrody „Złotego Mikrofonu”, uhonorowanych w poprzednich edycjach konkursu, należą miedzy innymi: aktorzy – Krzysztof Kołbasiuk i Krzysztof Kolberger, dziennikarze publicyści – Andrzej Turski, Monika Olejnik i Irena Eichler, dziennikarze naukowi – Krzysztof Michalski i Andrzej Sowa, dziennikarze reportażyści – Irena Piłatowska i Ewa Michałowska, dziennikarze muzyczni - Wojciech Mann i Marek Niedźwiecki oraz realizatorzy dźwięku – Lech Dudzik i Marek Dalba.

Andrzej Burgoński

Kliknij na zdjęcie, aby otworzyć galerię.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Złote Mikrofony rozdano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 10:02
Dziś o 11 poznaliśmy laureatów tegorocznych Złotych Mikrofonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie Mistrzom

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 11:00
Dziś Prezes Zarządu Polskiego Radia SA Jarosław Hasiński wręczył statuetki Złotych Mikrofonów pięciu osobom. Tegorocznymi laureatami są: Piotr Kamiński, Krzysztof Renik, Maria Szabłowska, Henryk Talar i Tomasz Zimoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michalski o Złotych Mikrofonach

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 08:36
Dziś zostaną wręczone Złote Mikrofony. Statuetki te przyznawane są osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Nazwiska laureatów poznamy o 11:00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Mikrofony Polskiego Radia rozdane

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 10:45
Znamy laureatów nagród Polskiego Radia - Złotych Mikrofonów. Statuetki przyznawane są osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego.
rozwiń zwiń