Kultura

Tańczące improwizacje

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:01
Dziś w Warszawie rozpoczyna się 3. Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC! Jest on w całości poświęcony tańcu współczesnemu – jego improwizacji jak i improwizacji w tańcu.

W tym roku za swoje motto organizatorzy wybrali słowa Samuela Becketta „Dance first, think later. It’s the natural order” („Zatańcz, potem pomyśl. W takiej kolejności”). Uważają, że to zdanie najlepiej ilustruje motywy tańca i procesu twórczego. Będzie ono również pretekstem do dyskusji z dr. filozofii Januszem Grzybowskim oraz artystami festiwalu. Dyskutanci spróbują odpowiedzieć na pytanie "co stwarza taniec obok myślenia i racjonalnego rozumowego procesu".

Na festiwal zostały zaproszone gwiazdy światowej sceny improwizacji: Julyen Hamilton(Hiszpania/Wielka Brytania) oraz grupa Les SlovaKs Dance Collective (Słowacja/Belgia).
W programie festiwalu znalazły się wykład, spektakle, rozmowy z artystami, warsztaty.

Julyen Hamilton to tancerz, nauczyciel, choreograf i poeta. Ikona improwizacji tańca. Hamilton tworzy teatr, w którym taniec i światło powstają "tu i teraz", a improwizacja jest nieodłącznym elementem zarówno prób, jak i spektakli. Jego przedstawienia dowodzą, że improwizacja sama w sobie jest niezależną metodą twórczą.

Les SloVacks Dance Collective to pięcioosobowa grupa tancerzy oraz muzyk podbijająca Europę tańcem pełnym szczerości, piękna i radości. Inspirując się tradycyjnym tańcem i kulturą słowacką, tworzą "nowy tradycyjny taniec" o niezwykłej technice, wrażliwości i witalności. Les SlovaKs są otwarci na nowe możliwości, a jednocześnie kieruje nimi głębokie poczucie własnej tożsamości. Ich twórczość jest poszukiwaniem równowagi pomiędzy nostalgią i szacunkiem dla przeszłości a pragnieniem pochwycenia teraźniejszości i wizją przyszłości.

 

Miejsce festiwalu: Teatr Wytwórnia.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

13 czerwca 2007 - Kosmofski i Muniek - "Taniec weselny"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2007 00:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa tradycji z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2009 10:50
Do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie już dawno przyklejona została etykietka skostniałości i muzealności. Myślenie o scenie przy Karasia ma zmienić nowa scena - Scena Kameralna, której repertuar ma być rozmową tradycji z nowoczesnością. Już dziś (7 listopada) pierwsza premiera -„Szewców” Witkiewicza w reżyserii Macieja Prusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny z archiwum

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:53
W Teatrze Współczesnym w Warszawie odbędzie się dziś inauguracja cyklu "Z Archiwum 'W'". W programie wieczoru znajdą się fragmenty dokumentalnych rejestracji dźwiękowych przedstawień tej sceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec Wyrypajewa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:12
Mimo tego, że w Polsce dramaturgia Iwana Wyrypajewa doceniana jest od dawna, jego nazwisko w ostatnim okresie wyjątkowo często pojawiało się w mediach. W Teatrze na Woli nadal możemy oglądać dobrze przyjęty przez publiczność spektakl „Lipiec”, w kinach oryginalny w swojej treści i formie „Tlen” (oba tytuły wyreżyserował dramatopisarz). Od najbliższego piątku w repertuarze Teatru Narodowego w Warszawie pojawi się „Taniec Delhi”. Spektakl powstał zgodnie z typowym dla Wyrypajewa schematem pracy -
rozwiń zwiń