Kultura

Taniec Wyrypajewa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:12
Mimo tego, że w Polsce dramaturgia Iwana Wyrypajewa doceniana jest od dawna, jego nazwisko w ostatnim okresie wyjątkowo często pojawiało się w mediach. W Teatrze na Woli nadal możemy oglądać dobrze przyjęty przez publiczność spektakl „Lipiec”, w kinach oryginalny w swojej treści i formie „Tlen” (oba tytuły wyreżyserował dramatopisarz). Od najbliższego piątku w repertuarze Teatru Narodowego w Warszawie pojawi się „Taniec Delhi”. Spektakl powstał zgodnie z typowym dla Wyrypajewa schematem pracy -

Po raz kolejny Iwan Wyrypajew jedną z głównych ról powierzył Karolinie Gruszce (tak było w „Tlenie i „Lipcu”). Zobaczymy ją na scenie w roli Katarzyny. Oprócz tego, aktorka przetłumaczyła sztukę z języka rosyjskiego na polski. – Po raz pierwszy tłumaczyłam taki tekst, nie ukrywam, że było to dla mnie duże wyzwanie. Spodobała mi się jednak ta praca. Gdy zaczęliśmy próby, aktorzy i tłumacz, który z nami wspołpracuje, pomagali mi doskonalić tekst - mówi Karolina Gruszka.

„Taniec Delhi” składa się z siedmiu jednoaktówek. Akcja dzieje się w poczekalni szpitala. To tu krzyżują się drogi bohaterów. Łączy ich nie tylko choroba bliskich, ale i wyrażający ich cierpienie taniec „Delhi", wykonywany przez młodą tancerkę, Katarzynę.

 

'' Beata Fudalej i Aleksandra Justa

- Nie jest to sztuka, którą należy osadzać w Rosji. Historia w niej opowiedziana mogłaby się wydarzyć w każdym zakątku świata. Mówi ona o tym, że śmierć i życie są ze sobą splecione. Ten tekst dużo też mówi o samym teatrze - wyjaśnia Iwan Wyrypajew.

-Dla mnie najważniejszą wartością, którą znalazłam w tym tekście jest właśnie to, że dotyka ona tematów ważnych niemal dla wszystkich ludzi - chodzi o miłość, życie i śmierć. Mówi o nich bardzo otwarcie, bez zbędnych masek i kamuflaży - ocenia Karolina Gruszka.

- Myślę, że może się okazać, że ten spektakl dla każdego widza będzie opowieścią o innym aspekcie życia. Ta sztuka dotyka tematów ważnych, traktując je w sposób prosty, a jednocześnie bardzo głęboki. Myślę, że ten spektakl będzie ważny dla tych, którzy zechcą otworzyć się na pewne treści i będą chcieli z nami odbyć podróż do swojego wnętrza - dodaje Agata Buzek.

Na scenie zobaczymy jeszcze: Beatę Fudalej, Pawła Paprockiego, Aleksandre Justę, Kamillę Baar.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 marca na deskach Sceny Studio Teatru Narodowego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Tlen" w rytmie hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 14:25
Bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny - „Tlen” rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa jest już w polskich kinach. W rolach głównych znakomita Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grand Prix dla "Lipca"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:29
Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na 45. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.
rozwiń zwiń