Kultura

Dla kogo Instytut Muzyki i Tańca?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 09:46
1 pażdziernika rozpocznie działalność nowa, bardzo potrzebna instytycja kulturalna.
Audio

Instytut Muzyki i Tańca, którego powstanie było jednym z postulatów ubiegłorocznego Kongresu Kultury Polskiej, ma rozpocząć działalność już w przyszłym miesiącu. W "Sezonie na Dwójkę" gościliśmy pełnomocników Ministra Kultury do spraw organizacji Instytutu: Joannę Szymajdę i Andrzeja Kosowskiego.

Prowadzący audycję – Dorota Kozińska i Adam Suprynowicz – poruszyli problem swoistej dysproporcji, jaka wydaje się rysować w powstającym Instytucie pomiędzy stroną odpowiedzialną za muzykę i za taniec. Dlaczego dyrektorem będzie osoba zajmująca się muzyką? Czy nie można było powołać dwóch równorzędnych stanowisk kierowniczych?

J. Szymajda i A. Kosowski nt. wspólnego kierowania Instytutem

A. Kosowski nt. prawnych determinantów kierowania Instytutem

 

Andrzej Kosowski mówił o przyczynach, dla których powołano Instytut Muzyki i Tańca.

A. Kosowski nt. przyczyn powołania Instytutu

 

Wysłuchaliśmy również interesującego dwugłosu o organizowaniu Instytutu, jak i o oczekiwaniach środowiska muzycznego wobec tej nowej placówki. Jerzy Kornowicz, Prezes Związku Kompozytorów Polskich, mówił o powodach wielkiego zaangażowania się Związku w prace nad tworzeniem Instytutu Muzyki i Tańca, wymieniał najważniejsze według niego  zadania, jakie czekają tę instytucję. Natomiast Michał Libera – animator życia muzycznego, niezależny kurator projektów związanych z muzyką współczesną – negatywnie ocenił koordynację prac nad organizacją Instytutu i wskazywał, czego oczekuje od tej instytucji środowisko muzyki niezależnej.

Jerzy Kornowicz nt. nowo powstającego Instytutu i jego zadań
Michał Libera nt. organizacji Instytutu i oczekiwań stawianych tej instytucji

 Anna Królica, teatrolożka, prezes fundacji Performa, mówiła o celach nowo powstającego Instytutu z punktu widzenia środowiska tanecznego. Jak się okazało, zapotrzebowań jest bardzo wiele.

A. Królica nt. oczekiwań środowiska tanecznego wobec InstytutuUsłyszeliśmy także wypowiedź ministra Bogdana Zdrojewskiego, który mówił o przyczynach połączenia w jednej instytucji dwóch, wydawałoby się odrębnych, dziedzin sztuki; o planach i założeniach nowo powstającego Instytutu, o jego swoistej tymczasowości.

Minister Zdrojewski nt. Instytutu Muzyki i TańcaNasi goście, prócz komentowania prezentowanych w audycji wypowiedzi, odpowiadali również na pytania dotyczące m.in. sposobu, w jaki zostali powołani na zajmowane stanowiska, problemu równorzędności w obsadzie rady programowej Instytutu, kwestii zakładanego podziału Instytutu na dwie odrębne instytucje, wątpliwości, jakie mogą budzić niektóre zapisy stworzonego statutu.
      
Zapraszamy do wysłuchania audycji.


Zobacz więcej na temat: POLSKA Bogdan Zdrojewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kongres Kultury zakończony

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 09:50
Podsumowaniami i sesją plenarną "Kultura - kapitał rozwoju" zakończył się VI Kongres Kultury Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Ustawa medialna środowisk twórczych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 15:46
8 stycznia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwycięzcy z Wawelu, geniusze z Londynu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2010 13:03
W "Wybieram Dwójkę" o laureatach krakowskiego konkursu i rozpoczynającym się słynnym londyńskim festiwalu.
rozwiń zwiń