Kultura

Polska rzeczywistość w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:56
Polskie filmy opowiadające o naszej rzeczywistości wcale nie są zaściankowe. Amerykanie zdecydowali się zaprezentować dwa z nich na festiwalu filmowym South by Southwest.

Dokument o polskim rocku w czasach PRL-u "Beats of Freedom - Zew wolności" oraz animacja "Jeż Jerzy" reprezentują Polskę na festiwalu filmowym South by Southwest (SXSW), odbywającym się w Austin w Teksasie.

W filmie "Beats of Freedom - Zew wolności" Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty legendy rockowego podziemia dzielą się wspomnieniami o muzyce, życiu i paranoicznej cenzurze. Narratorem jest angielski dziennikarz Chris Salewicz, który na potrzeby dokumentu rozmawiał z Tomkiem Lipińskim, Piotrem Nagłowskim, Muńkiem Staszczykiem, Kazikiem Staszewskim, Korą Jackowską, Markiem Niedźwieckim i wieloma innymi osobami. Polski dokument zostanie pokazany w sekcji SX Global razem z filmami z Izraela, Danii, Niemiec i Czech.

"Jeż Jerzy" Wojciecha Wawszczyka, Kuby Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka to film oparty na jednej z najpopularniejszych w Polsce serii komiksowych. Opowiada o jeżu Jerzym, który żyje jak człowiek. W polskiej codzienności musi walczyć z przejawami głupoty, fanatyzmu, ksenofobii i hipokryzji. Polska animacja na festiwalu w Austin będzie miała swoją światową premierę. Obok czterech innych tytułów zostanie zaprezentowana w sekcji SXFantastic.

SXSW Film Conference and Festival odbywa się od 1994 roku. Jest jednym z elementów, obok SXSW Music i SXSW Interactive, jednego z największych festiwali multimedialnych w USA - South by Southwest (SXSW) w Austin w Teksasie. Oprócz pokazów filmowych, podczas festiwalu odbywają się spotkania i dyskusje z aktorami, reżyserami i producentami. W tym roku, w ciągu dziewięciu dni zostanie pokazanych 130 filmów z całego świata, wybranych spośród około 5000 nadesłanych zgłoszeń, w tym 60 światowych premier.

Festiwal w Austin rozpoczyna się 11 marca i trwa do 19 marca.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Królik z plasteliny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 13:12
Ponad 150 kilogramów plasteliny wykorzystała Izabela Plucińska, by stworzyć ósmą już plastelinową animację - „Esterhazy”. Praca nad filmem trwała ponad trzy lata, a efekty jako pierwsi w Polsce mogli poznać uczestnicy trwającego właśnie 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Na pokazie filmu, który otwierał festiwal, była obecna także reżyserka, która opowiedziała o wypracowanej przez siebie technice tworzenia filmów. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa premiera polskiej animacji "Świteź" na Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 13:06
20-minutowa produkcja w reżyserii Kamila Polaka walczy o nagrodę w kategorii filmu krótkometrażowego.
rozwiń zwiń