Kultura

Królik z plasteliny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 13:12
Ponad 150 kilogramów plasteliny wykorzystała Izabela Plucińska, by stworzyć ósmą już plastelinową animację - „Esterhazy”. Praca nad filmem trwała ponad trzy lata, a efekty jako pierwsi w Polsce mogli poznać uczestnicy trwającego właśnie 25. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Na pokazie filmu, który otwierał festiwal, była obecna także reżyserka, która opowiedziała o wypracowanej przez siebie technice tworzenia filmów. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!

 

Fragment filmu i rozmowa z reżyserką!
 

''

Izabela Plucińka na co dzień mieszka w Berlinie. Wyjechała z Polski w 2002 roku, a właściwie zmusiła ją do tego sytuacja. Okazało się, że dyplom Łódzkiej Szkoły Filmowej to za mało, by animacją zajmować się profesjonalnie. A że Plucińska czuła od początku, że chce rozwijać się w tym, a nie innym kierunku, postanowiła wyjechać za granicę. Dotarła do Niemiec i już tam została. Tam wypracowała swoją własną, dość oryginalną, technikę tworzenia animacji. Plastelina i glina to tworzywa, które upodobała sobie szczególnie. Dlaczego? Zdaniem artystki jest to niezwykle plastyczna forma, dzięki której w sposób malarski można opowiedzieć niemal każdą historię. Plucińska używa także bocznego światła dla zwiększenia wrażenia swoich postaci. - Kiedy jedno ujęcie przechodzi w następne, jest to bardzo zbliżone do techniki malowania obrazów. Dzięki tej technice można lepiej wyrazić się artystycznie- uważa Plucińska. Tą techniką wykonała animację inspirowaną sztuką teatralną Macieja Brodowicza "Jam Session". 10 minutowa produkcja, zrealizowana na niemieckiej uczelni filmowej w Poczdamie, nagrodzona została Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 2005 roku. Jej najnowasza produkcja "Esterhazy" ma duże szanse by odnieść równie duży sukces. Plucińska nazywa ją familijną opowieścią z historycznym tłem. Zdaniem reżyserki, odwołania do roku 1989 mogą być niezykle interesujące dla dorosłej publiczności. 
 

''
Jest rok 1989. Maleńki wiedeński króliczek Esterhazy przyjeżdża do Berlina z pewną misją. Ma znaleźć żonę. Co wcale nie jest takie łatwe, bo ma to uczynić zgodnie z wytycznymi Wielkiego Księcia patriarchy rodu Esterhazy. A są one takie- żony należy szukać za wielkim murem, bo tam znajduje się prawdziwy króliczy raj. A wybranka... im większa, tym lepsza. Poszukiwania okazują się prawdziwym wyzwaniem dla małego, krótkowzrocznego Esterhazego. Trafia z rąk do rąk poznając przeróżne berlińskie rodziny. W końcu udaje mu się dotrzeć do celu, ale kłopoty teraz dopiero się zaczną. Mur zostaje zburzony a w euforii i wrzawie tłumów oszołomionych nadchodzącą wolnością , nadchodzi kres króliczego raju. Esterhazy i jego wybranka, która rzeczywiście przerasta małego króliczka kilkakrotnie, zmuszeni są do ucieczki. Swojego głosu w polskiej wersji użyczyli: Maciej Stuhr, Maria Peszek, Jolanta Fraszyńska, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kowalewski, Wiktor Zborowski.
 
Film jest adaptacją popularnej w Niemczech książki dla dzieci dzieci Irene Dische i Hansa Magnusa Enzensbergera pod tym samym tytułem.
 Izabela Plucińska jest także autorką zwiastunu 25 edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Obecnie pracuje nad pierwszą animacją adresowaną głównie do dzieci.
 
 
 
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Animacja od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 07:07
„Ratatuj”, najnowszy film Pixar Animation Studios, to kolejny krok w stronę bardziej realistycznych animacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ANIMACJI ReAnimacja

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 10:31
Wszystkich fanów i twórców animacji zapraszamy na piatą edycję Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja, który odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2008 r. w kinie Charlie w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 18:10
Warszawski Festiwal Filmowy. Filmowy świat w Warszawie. Międzynarodowy - Premierowy - Konkursowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animacja ma 117 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 11:00
28 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Animacji. Święto to obchodzone jest również w Polsce.
rozwiń zwiń