Kultura

Mrożek na XXI wiek

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 10:00
- Spaliłem kilkanaście lub dwadzieścia kilka tomów liczących po około 200 stron każdy. Zrobiłem to bez żalu - pisze w wydanym właśnie "Dzienniku" Sławomir Mrożek.
Audio
Sławomir Mrożek
Sławomir MrożekFoto: Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Pierwszy tom "Dziennika" obejmuje zapiski z lat 1962-1969, okres, gdy Mrożek wyemigrował z Polski i przystosowywał się do życia na emigracji. Ta długo oczekiwana i niezwykle ważna książka, której brakowało wśród wydanych do tej pory dzieł Mrożka, trafił już na półki księgarń w całym kraju.

A już dziś (23 września) w Warszawie rozpoczyna się festiwal "Mrożek na XXI wiek", z okazji - przypadających w tym roku - 80 urodzin pisarza. Sławomir Mrożek będzie honorowym gościem festiwalu. Także dziś odbędzie się pierwsze spotkanie Sławomira Mrożka z publicznością. O godz. 19 w warszawskim Teatrze Współczesnym rozpocznie się spektakl dedykowany pisarzowi zatytułowany "Mrożek - czytanie" z udziałem m.in. Wojciecha Pszoniaka i Macieja Zakościelnego.

W sobotę (25 września) festiwal "Mrożek na XXI wiek" przeniesie się do Krakowa. W siedzibie tamtejszej szkoły teatralnej odbędzie się czytanie "Jelenia", odnalezionej jednoaktówki dramaturga, z udziałem m.in. Jerzego Stuhra.

W niedzielę (26 września) w południe, na scenie na Rynku Głównym, zaplanowano taneczny happening "Wielkie tango", podczas którego wystąpią znani satyrycy i artyści krakowskich kabaretów (m.in. Juliusz Chrząstowski, Andrzej Kozak oraz Tomasz Olbratowski, artyści "Piwnicy pod Baranami", "Kabaret pod Wyrwigroszem", "Kwartet Okazjonalny"). Podczas happeningu zawodowi tancerze będą udzielali chętnym lekcji, ponieważ na zakończenie imprezy zebrani na krakowskim rynku odtańczą dla pisarza tango.

Następnie pisarz uda się do pobliskiego EMPiK-u, gdzie będzie podpisywał pierwszy tom wydanego właśnie "Dziennika".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Mrożek bez masek

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 09:17
Pierwszy tom "Dziennika" Sławomira Mrożka to przede wszystkim analiza stanu ducha emigranta, rozliczenia z polską tożsamością, ale też z samym sobą - jako człowiekiem i pisarzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Mrożek

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 10:40
Sławomir Mrożek jako gość 'Zapisków ze współczesności' opowiadał o najnowszej historii, rozgrywającej się w ramach jego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożek własnym psychiatrą

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 14:01
- W wydanym właśnie "Dzienniku" Sławomir Mrożek otwiera swój mózg, ciało, myślenie, by zapytać - jak ja się zachowuje? - mówi Tadeusz Nyczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożek własnym psychiatrą

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 14:01
- W wydanym właśnie "Dzienniku" Sławomir Mrożek otwiera swój mózg, ciało, myślenie, by zapytać - jak ja się zachowuję? - mówi Tadeusz Nyczek.
rozwiń zwiń