Kultura

Antykomunista do grobowej deski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 09:44
Korespondencja Józefa Mackiewicza z redaktorami londyńskich "Wiadomości" to materiał przebogaty, pożyteczny dla poznania polskiej emigracji niepodległościowej.
Audio
Józef Mackiewicz
Józef MackiewiczFoto: źr. materiał promocyjny

Prof. Wacław Lewandowski, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podkreślił, że umożliwia ona wgląd w sprawy zakulisowe, o których na emigracji nie pisano i nie utrwalano inaczej niż w wypowiedziach prywatnych – czyli w listach.

Gość "Kulturalnego Wieczoru z Jedynką" zaznaczył, że "Wiadomości" były głównym pismem ośrodka londyńskiego emigracji. Ludzie ci trwali przy zasadach legalizmu państwowego i chcieli kontynuować idee II RP. Różne siły wywierały wtedy na nich naciski, gdyż ich polityczne stanowisko było niewygodne z punktu widzenia ówczesnego porządku politycznego.

- W tamtych czasach byli tacy, którzy uważali Józefa Mackiewicza, za kogoś kto w sposób szalony, przesadny, oskarża swojego brata Stanisława Cata Mackiewicza o współpracę z reżimem peerelowskim. Dziś wiemy, że była ona faktem – zauważył prof. Wacław Lewandowski.

W rozmowie z Anną Lisiecką dodał, że w rezultacie potępienia uwikłania politycznego swojego brata, Józef zerwał z nim kontakty. Zauważył, że pryncypialność Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Topolskiej, łączyła się z wielkim realizmem politycznym.

- Im dalej w lata, tym częściej w tych listach pojawiają się westchnienia Mackiewicza, zaduma nad klęską polityczną jego środowiska – podkreślił.

(pp)

Aby posłuchać rozmowy "Antykomunista do grobowej deski", wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Tylko prawda jest ciekawa"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 04:41
Autorzy i jurorzy o wszystkich nominowanych i wyróżnionych książkach tegorocznej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zyzak dostał nagrodę im. Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 03:00
Nagrodzono go za książkę "Lech Wałęsa. Idea i historia". Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek w Warszawie.
rozwiń zwiń