Kultura

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 23:43
Tochman o rysowaniu śmierci, rewelacyjne listy poetów i kryminał z przedwojennym Gdańskiem w tle. Dziś Dwójka opowie, co jest najciekawsze na księgarskiej półce.

W środowym, literackim "Sezonie na Dwójkę":

 

/

Z Wojciechem Tochmanem – znanym i cenionym reporterem – porozmawiamy o jego nowej książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" i rozpoczynającym się właśnie Międzynarodowym Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji"  (od 24 XI), podczas którego książka będzie miała swoją premierę (w programie Festiwalu także "Bliźnięta" – czytanie performatywne na podstawie tekstów Wojciecha Tochmana).

 

 

 

/


O tomie korespondencji Ingeborg Bachmann i Paula Celana"Czas serca" – opowie redaktor książki, Joanna Roszak. Listy pary należącej do najważniejszych poetów języka niemieckiego XX wieku są – jak to określił jeden z krytyków – "dramatycznym, głęboko wstrząsającym świadectwem miłości, które żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym".

 

 

 

/

 

Na temat antologii poetyckiej "Żegnaj laleczko. Wiersze noir" opowie poeta, jeden z pomysłodawców publikacji – Marcin Sendecki. Prezentacja antologii, połączona z wieczorem poetyckim, będzie jednym z wydarzeń rozpoczynającego się w czwartek Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

 

 

 

 

/

Gościć będziemy także Izabelę Żukowską, autorkę książki kryminalnej "Teufel", której akcja rozgrywa się tuż przed wybuchem wojny w Gdańsku. "Pani Żukowska prawdziwie kocha dawny Gdańsk – pisał o tej książce Stefan Chwin – a przy tym w swojej powieści prowadzi literacką grę z innymi pisarzami, bo wśród bohaterów jej szpiegowskiej historii z czasów Wolnego Miasta pojawiają się na mgnienie Oskar i Hanemann, przypominając, że pisanie jest także dialogiem z innym pisaniem".

Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska, posłuchaj Dwójki w środę (24.11) 0 godzinie 18:00

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nobel prawdziwy i wymyślony

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 10:09
Carlos Marrodan Casas o twórczości Maria Vargasa Llosy, Eustachy Rylski o swojej najnowszej powieści "Na grobli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura jako miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 07:00
W "Sezonie" literackim: "Nauczyciele i przyjaciele" prof. Andrzeja Mencwela, "Rozmowy" z Thomasem Bernhardem i "Rzecz o Kornelu Filipowiczu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 11:00
Głowacki o Kosińskim, "Apte. Niedokończona powieść" oraz Surosz i Szczygieł o Czechach.
rozwiń zwiń