Kultura

Literacka nagroda Angelus dla Gyorgy Spiró

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2010 21:46
Węgierski pisarz nagrodzony został za powieść "Mesjasze", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

"Mesjasze" to oparta na autentycznych listach i wspomnieniach opowieść o emigracji polskiej lat 40. XIX wieku. György Spiró z pieczołowitością historyka odtwarza dzieje koła towiańczyków. Demitologizuje polskie legendy i odbrązawia część naszej historii. Jednocześnie z wizjonerską fantazją kreśli portrety duchowe Towiańskiego, Mickiewicza i Słowackiego. Ujęta w ceremonialnej stylistyce narracja miesza się z rozważaniami o roli religii w dziejach świata. Całość uzupełniają dociekania autora, jak to się stało, że wielcy poeci ulegli wpływowi wątpliwego proroka. 

Spiró, który osobiście odebrał we Wrocławiu statuetkę Angelusa i czek na 150 tys. zł, dziękował tłumaczce swojej powieści - Elżbiecie Cegielskiej oraz wydawnictwu W.A.B., które "odważyło się opublikować książkę".

Cegielska została nagrodzony po raz drugi w historii Angelusa nagrodą dla tłumacza w wysokości 20 tys. zł, którą ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Znawca polskiej kultury

Prozaik, dramatopisarz i eseista Gyoergy Spiró urodził się w 1946 r. Jest znawcą polskiej kultury, ma w dorobku przekłady dramatów Wyspiańskiego i Gombrowicza. W 1981 r. wydał osnutą wokół postaci Wojciecha Bogusławskiego powieść "Iksowie", z której powodu został oskarżony w Polsce o szarganie narodowych świętości.

Aż czterech Polaków miało szansę na Angelusa

W tym roku po raz pierwszy w historii nagrody w finale przeważały książki polskich autorów. Do głównej nagrody jury nominowało "Achtung! Banditen!" Wojciecha Albińskiego, "Wroniec" Jacka Dukaja, "Ostatni raport" Zbigniewa Kruczyńskiego oraz "Godot i jego cień" Antoniego Libery. Do ścisłego finały zakwalifikowano również dwie powieści rumuńskich autorów - "Powrót chuligana" Normana Manea i "Fortepian we mgle" Eginalda Schlattnera.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Nagrodę stanowią statuetka Angelusa, autorstwa Ewy Rossano, i czek na 150 tys. zł.

(mz)

Okładka
Okładka książki "Mesjasze" (fot. mat.promocyjne)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

MBK z Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2010 14:00
MBK – z Wrocławia? – Z 19 PROMOCJI DOBRYCH KSIĄŻEK i po GALI LITERACKIEJ NAGRODY EUROPY SRODKOWEJ ANGELUS?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moje książki" - Angelus 2010

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 20:09
Cztery książki polskie, dwie rumuńskie, jedna autora węgierskiego. Tegoroczna siódemka finału Nagrody Literackiej Europy Środkowej wydaje się bardzo wyrównana
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buzek, Mleczko i Olszewski nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2010 20:04
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, rysownik Andrzej Mleczko oraz przedsiębiorca Krzysztof Olszewski zostali laureatami Nagrody Kisiela.
rozwiń zwiń