Kultura

Ksiądz Twardowski jest wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 07:00
Niewiele mówił, ale dużo zauważał, był ciekawy świata i ludzi. Ksiądz Twardowski odszedł na zawsze, ale stale jest blisko.
Audio

Dla tych, którzy księdza Jana osobiście nie znali pozostała jego poezja. We wspomnieniach wieloletnich przyjaciół ksiądz Twardowski żyć będzie wiecznie.

- Kiedy pojawiam się w Polsce i jestem w Warszawie blisko Krakowskiego Przedmieścia, stwierdzam, że nie mam dokąd pójść – mówi w Sygnałach Dnia Czesław Czapliński, ceniony na całym świecie fotografik, wieloletni przyjaciel księdza Twardowskiego.

Czesław Czapliński przyzwyczaił się do zasady jaką ustalił z księdzem Twardowskim, że zawsze,  kiedy będzie w pobliżu Starego Miasta, może mu złożyć niezapowiedzianą wizytę. Teraz, kiedy minęło już 5 lat od jego śmierci, chęć spotkania z przyjacielem jest nadal bardzo silna.

Według siostry Marii Napomuceny z Kościoła Wizytek w Warszawie, dla księdza Jana wszyscy i wszystko było ważne.

- Mówił, że jego życie składa się jak łańcuch z ogniw – wspomina w rozmowie z Agnieszką Trzeciakiwicz, siostra Małgorzata. – Jeżeli jednego ogniwa zabraknie, to wszystko staje się inne – dodaje wizytka.

Ksiądz Twardowski miał rację. Świat bez tego ogniwa jakim był On sam, rzeczowiście jest inny. Trwierdzą tak nie tylko jego przyjaciele księdza-poety, ale także ci, którzy tłumnie przybywali do kościoła, aby wysłuchać jego słynnych nauk.

(ah)

Na wspomnienia o księdzu Janie Twardowskim Jedynka zaprasza 19 stycznia o godzinie 23.00.

Aby wysłuchać dźwięków, wystarczy kliknąć "Ksiądz Twardowski jest wśród nas", 

"Był ciekawy ludzi i świata" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Gabrieli Kownackiej portret intymny

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 08:00
Nie wszystko można opisać słowami. Przyjaciele Gabrieli Kownackiej łamiącym się głosem wspominają ciepłą i wrażliwą kobietę jaką była aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnaliśmy Krzysztofa Kolbergera

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 14:07
Na Starych Powązkach w Warszawie pożegnaliśmy aktora, którego słuchacze radiowej Jedynki zapamiętali z pięknej recytacji "Strof dla Ciebie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica śmierci księdza Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 11:24
W piątą rocznicę śmierci księdza Jana Twardowskiego Wydawnictwo Bernardinum wydało niezwykłą książkę.
rozwiń zwiń