Kultura

Sienkiewicz lubił pisać listy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 15:14
- Sienkiewicz korespondował z wieloma znanymi postaciami swoich czasów. Traktował też listy jako formę działalności publicznej - mówi Maria Bokszczanin, autorka pięciotomowego wydania listów Henryka Sienkiewicza.
Audio

Maria Bokszczanin pracowała nad listami Henryka Sienkiewicza od lat 70 tych. Przejęła schedę po prof. Julian Krzyżanowski. Ten zaś obliczył, że "pierwszorzędny mistrz powieści drugorzędnej" napisał 15 tys. listów. W zeszłym roku ukazał się ostatni, piąty tom . Maria Bokszczanin została zaś uhonorowana nagrodą edytorską PEN Clubu.

W rozmowie z Anną Retmaniak w "Spotkaniach z mistrzami" Bokszczanin wspomina swoich mistrzów i poprzedników. Oprócz wybitnego literaturoznawcy prof. Krzyżanowskiego także Stefana Demby, pierwszego wydawcę amerykańskich listów pisarza, Ludwika Biernackiego, który wydawał listy lwowskie i Edwarda Kiernickiego z wrocławskiego Ossolineum.

- Sienkiewicz korespondował z wieloma znanymi postaciami swoich czasów - mówi Maria Bokszczanin. Wymienia Paderewskiego z którym Sienkiewicz zaprzyjaźnił się przy okazji obchodów grunwaldzkich i Wyspiańskiego, któremu ufundował stypendium. Powieściopisarz traktował też listy jako formę działalności publicznej. Taki charakter miał list do cesarza Wilhelma w którym protestował przeciwko germanizacji polskich ziem.

- Dwa najdłuższe cykle to korespondencja Sienkiewicza z jego trzecią żoną, Marią i listy wymieniane ze szwagierką, siostrą pierwszej żony, Jadwigą Janczewską - mówi Bokszczanin. Do tej ostatniej pisał m.in. o pracy nad powieścią "Bez Dogmatu", którą od dzisiaj możemy słuchać w Jedynce codziennie przed północą.

- Jest to jedna z najlepszych w literaturze Polsce powieści psychologicznych – twierdzi Maria Bokszczanin. - Sienkiewicz z psychofizjologiczną dokładnością analizuje stan niewiary w nic. To bardzo ciemna prognoza dla naszego świata. 

"Bez Dogmatu" jest wciąż aktualna, ale budziła emocje już u współczesnych Sienkiewiczowi. Z zainteresowaniem czytał ja Lew Tołstoj, a krytykował Antonii Czechow.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Autor bez Dogmatu" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tropiciel faraonów

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 17:44
Od kilkunastu sezonów pracuje na jednym z najsłynniejszych cmentarzysk starożytnego Egiptu w Sakkara. W cyklu Spotkania z Mistrzami Karol Myśliwiec - znany archeolog i egiptolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dla poety znaczy słowo mistrz?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 10:13
W audycji z cyklu Spotkania z Mistrzami poeta, pisarz i dramaturg Ernest Bryll. Poeta nie lubi określenia mistrz, bo to jego zdaniem ktoś, kto się skończył.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkania z Mistrzami - prof. Józef Kaźmierczak

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 22:25
Najprostsze organizmy żyły na ziemi już przed miliardami lat. Jednak złożone, wielokomórkowe, to jest historia, którą liczono jeszcze kilka dni temu na kilkaset milionów lat wstecz, a zdaniem prof. Józefa Kaźmierczaka z Polskiej Akademii nauk nawet 1 miliard 600 milionów lat.
rozwiń zwiń