Kultura

Miłosz uważał, że literatura jest "turniejem garbusów"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 10:00
Do końca maja w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku można oglądać wystawę "Sztuka jest w ogóle podejrzana". Dzięki niej poznajemy mało znany stosunek Miłosza do sztuki.
Audio
  • O wystawie "Sztuka jest w ogóle podejrzana" opowiada Bartosz Filip
  • Jakie prace będzie można zobaczyć na wystawie?

20 maja w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy "Sztuka jest w ogóle podejrzana".

Bartosz Filip z Nadbałtyckiego Centrum Kultury wyjaśnia Polskiemu Radiu, że tytuł wystawy pochodzi od słów wypowiedzianych przez  Czesława Miłosza. Dodaje, że w pewnym momencie życia noblista mówił, że sztuka jest szczególnie podejrzaną formą działalności ludzkiej.

- Miłosz literaturę porównywał do "turnieju garbusów", pisał również "źle o filmie". O takim stosunku Miłosza do sztuki, wiedzą nieliczni, dlatego kilku artystów postanowiło odnieść się do tych stwierdzeń - dodaje Bartosz Filip.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć odpowiednią  ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Jakie prace zobaczymy na wystawie?

Anna i Adam Witkowscy przygotowali pracę inspirowaną "Abecadłem" oraz "Innym abecadłem" Czesława Miłosza. Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski nakręcili etiudę animowaną, która porusza problem odzwierciedlenia rzeczywistości w kinie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prac prezentowanych na wystawie, kliknij odpowiednią ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Wernisaż wystawy rozpocznie się dziś o 17:00 w gdańskim Ratuszu Staromiejskim. Godzinę później Bartosz Filip wygłosi prelekcję "O związkach Czesława Miłosza z kinem i sztuką popularną". Pokazany zostanie także film dokumentalny "Czarodziejska Góra", opowiadający o życiu pisarza w Stanach Zjednoczonych.

Wystawę "Sztuka jest w ogóle podejrzana" będzie można oglądać do 31 maja.

Zachecamy do odwiedzania naszego specjalnego serwisu poświęconego Czesławowi Miłoszowi.

O takim stosunku Miłosza do sztuki, wiedzą nieliczni, dlatego kilku artystów postanowiło odnieść się do tych stwierdzeń - dodaje Bartosz Filip.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Multimedialny Noblista i jego świat (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:35
W Krakowie rozpoczął się 2. Festiwal im. Czesława Miłosza – zapraszamy na relację z pierwszego dnia Festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Czesława Miłosza: Oto twój świat na ostrzu miecza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko poetyckie oparte na wierszach Czesława Miłosza. Reżyseria Sławomira Olejniczaka. Słuchowisko, nagrane w 1988 r., przygotowała rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi.
rozwiń zwiń