X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Poeta turpistyczny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 10:18
Dziś mija 35. rocznica śmierci Stanisława Grochowiaka.
Audio
  • Stanisław Grochowiak opowiada jak pisze wiersze - nagranie archiwalne.
  • Stanisław Grochowiak śmiał się sam z siebie - nagranie archiwalne.

Stanisław Grochowiak był poetą, dramaturgiem, powieściopisarzem i publicystą. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli "pokolenia 1956 roku".

Twórczość prozatorską Grochowiaka cechowała duża różnorodność. Jego pierwsza powieść "Plebania z magnoliami", chociaż wyszła w roku "odwilży", była w znacznej mierze poświęcona tematowi socjalistycznej przebudowy kraju. W zbiorze opowiadań "Lamentnice" pisarz objawił się przede wszystkim jako kreacjonista. Jego bohaterowie to głównie artyści lub niespokojne dusze, uwięzieni w za ciasnym świecie prowincji lub sztampowego życia, którzy starają się przełamać barierę dzielącą ich od zewnętrznego świata.

Sam o sobie Grochowiak pisał: "Wolę brzydotę/ Jest bliżej krwiobiegu/ Słów..."( wiersz "Czyści"). Z kolei książka "Trismus", to próba spojrzenia na czas wojny z perspektywy wroga, Niemca. Książka to opowieść o zarządcy obozu, który stopniowo traci wiarę w nazizm. Po roku 1968 Stanisław Grochowiak stał się obiektem ataków pokolenia "nowej fali". Krytykowano jego twórczość, a także postawę społeczną, zarzucając mu, że nie odcina się zdecydowanie od władz. To sprawiło, że jego kolejne utwory cieszyły się coraz mniejszym zainteresowaniem.

Do najważniejszych zbiorów wierszy Grochowiaka należą: "Menuet z pogrzebaczem", "Rozbieranie do snu", "Agresty", "Nie było lata", "Bilard". Tworzył również dzieła prozatorskie i dramatyczne, wśród nich realizowane w teatrze, radiu i telewizji, jak "Szachy", "Partita na instrument drewniany", czy "Król IV". Współpracował z prasą literacką, między innymi z "Kulturą", "Współczesnością", "Poezją" i "Miesięcznikiem Literackim". Był także redaktorem wielu pism. Grochowiak zapisał się w polskiej powojennej poezji jako twórca, który poszukiwał nowych form ekspresji poetyckiej i przeciwstawił się tradycyjnej interpretacji piękna. Był klasyfikowany jako poeta reprezentujący nurt turpistyczny (od łacińskiego słowa turpis, co znaczy brzydki), którego programowym przykładem jest wiersz "Płonąca żyrafa".

Posłuchaj jak pisał wiersze i co uznawał za pełnowartościowe dzieło poetyckie.

Urodził się 24 stycznia 1934 roku w Lesznie. Studiował polonistykę we Wrocławiu i w Warszawie. Debiutował w 1951 roku wierszami "Ave Maryja" i "Notuję Deszcz", publikując je w piśmie "W oczach młodych" (dodatku do "Słowa Powszechnego"). Pierwszy kompletny tom, "Balladę rycerską", wydał w roku 1956 roku i był to jeden z najciekawszych debiutów po zakończeniu stalinizmu. Został dobrze przyjęty przez krytykę. Nieco wcześniej w tym samym roku wydał swoją pierwszą powieść, "Plebanię z magnoliami". Z kolei w roli dramatopisarza debiutował w 1961 roku. Zmarł 2 września 1976 roku.

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 00:45
Krytyczny Gerling-Grudziński, Miłosz widzący przez ocean Rosję, czyściec Grochowiaka. Na rozmowy o literackich nowościach zapraszamy dziś o 18.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Herlinga-Grudzińskiego, czyściec Grochowiaka, piekło Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 10:45
W literackich nowościach Dwójki: mniej znane oblicza klasyków współczesnej literatury polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kaprysy Łazarza" Stanisława Grochowiaka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 13:47
Teatr Polskiego Radia.
rozwiń zwiń