Kultura

Radomsko: "Różewicz Open Festiwal" już w październiku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:03
Spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy plakatów, warsztaty teatralne i konkurs poetycki- to elementy programu piątej edycji "Różewicz Open Festiwal", który rozpocznie się na początku października w Radomsku.
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Michał Kobyliński/Wikimedia Commons/CC

Wydarzenie poświecone jest życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów, którzy właśnie w Radomsku spędzili swoje młodzieńcze lata. Magdalena Kulka z radomszczańskiego domu kultury powiedomiła, że hasło tegorocznego festiwalu "Życie przeżywa się idąc spotykając" zaczerpnięto z wiersza Tadeusza Różewicza "W świetle lamp filujących".
Program festiwlau bogaty jest w  spektakle teatralne, które - jak mówiła Kulka - nawiązują do twórczości Różewiczów. Nie zabraknie takich spektalki jak:  najpopularniejsza"Kartoteka", "Wyszedł z domu", "Zezem", "Ja im jeszcze pokażę. Hommage a Różewicz", "Stara kobieta wysiaduje", czy "Wielkie mecyje" . Dodatkową atrakcją, jaką przewidzieli organizatorzy będzie monodram „Belfer” w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięty zostanie konkurs poetycki im. Janusza Różewicza. Wzięło w nim udział 189 wierszy . Główna nagroda to szególne wyróżnienie i wielkie osiagnięcie dla zwycięzcy- będzie mógł on wydać swój tomik poezji. Pokazany zostanie też film "Idąc spotykając" w reż. Antoniego Krauze, który przybliża postać i twórczość Stanisława Różewicza oraz jego relacje ze starszymi braćmi. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs na etiudę filmową "Piekło i niebo". Tytuł konkursu nawiązuje do filmu fabularnego z 1966 roku wyreżyserowanego przez Stanisława Różewicza według scenariusza m.in. Tadeusza Różewicza.
Festiwalowi towarzyszyć mają wystawy plakatów teatralnych do sztuk Różewicza oraz zdjęć "Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja". Wrocławski fotografik od ponad 25 lat towarzyszy z aparatem artyście w jego podróżach, spotkaniach, spacerach. Odbędzie się także panel dyskusyjny "Różewicz i teatr". Zaplanowano również warsztaty "Akademia filmu", których uczestnicy zapoznają się ze sztuką filmu dokumentalnego i fabularnego, różnic i podobieństw, roli bohatera w filmie dokumentalnym, technik filmowych. Kolejne warsztaty - "Akademia teatru" przybliży uczestnikom zagadnienia związane z  językiem teatru, jego formą i środkami wyrazu.
"Różewicz Open Festiwal" rozpocznie się 6 października. Zainauguruje go rozmowa z Wojciechem Malajkatem, podczas której aktor opowie o swoich fascynacjach twórczością Różewiczów. Impreza potrwa do 13 października.
Głównymi organizatorami "Różewicz Open Festiwal" są: radomszczański dom kultury i Miasto Radomsko. Swój udział ma również Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Regionalne w Radomsku.
Najstarszy z braci Różewiczów - Janusz (ur. 1918) - zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. "Sen", "Krzak bzu śpiewający", "Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa".
Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. "Miejsce na Ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Westerplatte", "Opadły liście z drzew". Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) "Tor". Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce.
Tadeusz Różewicz (ur. 1921), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: "Pięć poematów", "Formy", "Kartoteka", "Na czworakach", "Białe małżeństwo", "Kartoteka rozrzucona" i zbiór wierszy "Matka odchodzi".
PAP/ml

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

W kulturze wszystko już było...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:20
Zapraszamy na krytyczne i z przymrużeniem oka podsumowanie kultury 2012.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureaci Talentów Trójki o twórczości i tym, co ważne w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 22:30
– Chciałem o moich bohaterach opowiedzieć, nie oceniać ich, nie skrzywdzić ich. Otworzyłem się przed nimi, spędziłem z nimi dużo czasu. Dzięki temu oni otworzyli się przede mną – opowiadał o pracy nad filmem "Marysina polana" laureat Talentu Trójki Grzegorz Zariczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń