Kultura

Operowa Bydgoszcz

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2009 12:23
Wiosna w Bydgoszczy od 1994 roku nierozerwalnie kojarzy się z Bydgoskim Festiwalem Operowym.

Wiosna w Bydgoszczy od 1994 roku nierozerwalnie kojarzy się z Bydgoskim Festiwalem Operowym.  Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce. W tym roku przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych z kraju i ze świata rozpocznie się 18 kwietnia.

W ciągu dwóch tygodni trwania festiwalu organizatorzy zapraszają na 8 spektakli z Polski, Niemiec i Hiszpanii. Swoje spektakle w tym roku zaprezentują m.in. Opera Śląska, Opera Nova oraz Teatry Wielkie Łodzi i Poznania, Akademia Muzyczna im. F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zespół taneczny Compania Antonio Gedes z Hiszpanii oraz Nationaltheater w Mannheim.

Spektakle będą odbywały się w jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce. Festiwal rozpocznie premiera opery "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego tradycyjnie w wykonaniu Opery Nova. „Napój miłosny” to opera komiczna przygotowana przez zespół gospodarzy w reżyserii Krzysztofa Nazara. Reżyser wyjaśnił:  "Nie zachowujemy czasu autentycznego, którym był początek XIX wieku - będzie to bardziej zbliżone do naszych czasów i naszej wrażliwości. Ta decyzja bierze się stąd, by nasze historyczne kostiumy za bardzo nas nie oddzieliły od prawdy zawartej w tej operze, która to prawda i nas dotyczy". Krzysztof Nazar zwraca uwagę na uniwersalny wymiar opowiadanej historii. Chce pokazać na scenie historię o dochodzeniu do miłości, o dojrzewaniu postaw. Scenografię do spektaklu przygotował niemiecki artysta Stephan Dietrich, orkiestra zagra pod batutą Iwony Sowińskiej. Powtórnie spektakl można będzie zobaczyć 19 kwietnia.

W kolejnych dniach festiwalu na bydgoskiej scenie będą pojawiali się zaproszeni goście. Nationaltheater  z Mannheim zaprezentuje balet Per Du II mit Wolfgang, Arnold und Joseph (Na ty z Wolfgangiem, Arnoldem i Józefem). Choreografię przygotowali Kevin O'Day i Robert Glumbek a kierownictwo muzyczne objął Gunther Albert.

Opera Śląska w Bytomiu przyjedzie na festiwal z przedstwieniem Carmina Burana. Przedstawienie zdobyło honorową i zarazem prestiżową Złotą Maskę w kategorii Przedstawienie Roku 2008. Nominowani i nagrodzeni zarazem zostali również: Robert Skolmowski – za scenariusz, reżyserię i inscenizację spektaklu oraz Radosław Dębniak za scenografię. Na scenie zobaczymy 200 osobowy zespół artystyczny.

Teatr Wielki w Łodzi zaprezentuje „Wolnego strzelca” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Teatr Wielki w Poznaniu wystawi wielką operę romantyczną „Tannhäuser” w reżyserii Achima Thorwalda. Jest to czwarta realizacja tej opery w Poznaniu (pierwsza miała miejsce w 1853 roku). Tym razem średniowieczny klimat opowieści został przeniesiony w realia XIX wieku.

Na scenie kameralnej zobaczymy „Wiedeńską krew” w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Orkiestrę Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. „Wesele Figara” zrealizowane przez studentów Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestrę Smyczkową Wydziału Edukacji Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod batutą Tadeusza Zatheya oraz „Starą pannę i złodzieja” w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Orkiestry Kameralna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Na zakończenie festiwalu 2 i 3 maja na scenie wystąpią specjalni goście z Hiszpanii- zespół taneczny Compania Antonio Gedes. Na bydgoskich scenach teatralnych zaprezentują „Carmen” (2 maja) i „Krwawe gody. Suita flamenca” autorstwa Antonia Gadesa i Carlosa Saury.
Bydgoski Festiwal jest nie tylko okazją do obejrzenia wspaniałych spektakli na światowym poziomie, ale również miejscem spotkań ludzi świata kultury, twórców, reżyserów, śpiewaków, związanymi z krainą opery, operetki i baletu.

Festiwalowi towarzyszyć będą także pokazy na DVD przedstawień oper zarejestrowanych w nowojorskiej Metropolitan Opera, wyświetlanych na dużym ekranie kinowym.

Festiwal zakończy się 3 maja.

(pm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nowa wersja Godunowa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 09:20
W Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się dziś (30.IX) premiera nowej wersji opery "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ariadna na Naxos w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 13:51
Dziś w Operze Bałtyckiej w Gdańsku premiera "Ariadny na Naxos" Ryszarda Straussa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stworzenie świata" w noc sylwestrową

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2009 09:34
W noc sylwestrową, w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, odbędzie się pokaz specjalny baletu „Stworzenie świata” Josepha Haydna w choreografii Uwe Scholza.
rozwiń zwiń