Kultura

Obsesja Bacona

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:38
Francis Bacon był brytyjskim malarzem, samoukiem. Fascynowało go malarstwo wielu mistrzów: Rembrandta, Grunewalda, Velasqueza.
Audio
  • Francis Bacon malował reprodukcje, którą dysponował, nie sam obraz - opowiada dr Grażyna Bastek
  • O fascynacjach malarskich Francisa Bacona.
  • Kolejne malarskie inspiracje odkrywa dla nas dr Grażyna Bastek.

Od 1949 roku Bacon zaczął malować swoje wersje obrazu Velasqueza "Portret Inocentego X". Płótna, które go pociągało i fascynowało. Najpóźniejsza znana interpretacja pochodzi z 1965 roku, te najbardziej znane z 1953.

Francis Bacon nie widział pracy Velasqueza. Dysponował jedynie jego reprodukcją, malował zdjęcie, którym dysponował. Ciekawym jest kolor szaty w jakiej papieża malował Bacon - ma ona kolor fioletowy, dopiero na pracach późniejszych szata ma kolor purpurowy, jak na obrazie Velasqueza.

Bacon inspirował się Velasquezem. Warto zaznaczyć, że i jego mistrz nie był wolny od inspiracji. Velasquez wykorzystywał prace Rafaela czy Tycjana.

''

Artysta bardzo często korzystał z fotografii. Często one były dla niego natchnieniem.

Portretowany na obrazie Bacona siedzi jakby na krześle elektrycznym, jest jakby zamknięty w klatce. Bacon swą pracą przekazuje bardzo silne emocje.

(na podst. audycji Michała Montowskiego - Jest taki obraz, Program Drugi Polskiego Radia, 21 marca 2010)


Zobacz więcej na temat: Francis Bacon malarstwo POLSKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dziewczyna Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 11:30
Mamy w Polsce trzy "Rembrandty" prawdziwe, potwierdzone. "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem", przechowywany jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a dwa pozostałe "Uczony przy pulpicie" (inny tytuł: Ojciec żydowskiej narzeczonej) z 1641 r. i "Dziewczyna w kapeluszu" z 1641 r. (inny tytuł: Żydowska narzeczona lub Dziewczyna w iluzjonistycznej ramie") na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest taki obraz: Edouard Manet "Olimpia"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2010 12:46
16 maja 2010, godz. 9:25
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dama...przybyła do stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 15:18
W ścisłej tajemnicy, specjalnie zapakowany do metalowej skrzyni zabezpieczającej przed wstrząsami i zmianą warunków klimatycznych, najbardziej bodaj znany obraz spośród polskich zbiorów czyli „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci przywieziony został do Warszawy (bezpośrednio z budapeszteńskiego Muzeum Sztuk Pięknych). Na swoje stałe miejsce przy ul. św. Jana w Krakowie wróci dopiero jesienią, po zakończeniu remontu Muzeum Książąt Czartoryskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brudna dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 11:12
"Olimpia" Maneta to obraz, który wywołał jeden z największych skandali wieku XIX. Akt, który dzisiaj może wydawać się zupełnie niewinny, zbulwersował francuską opinię publiczną i krytykę artystyczną. Dlaczego? Kogo przedstawia? Czy efekt zgodny był z intencjami artysty? Na te i podobne pytania w kolejnej audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz" odpowiadała Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń