Kultura

Podróż Moneta z Paryża do Internetu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:23
Szacuje się, że obrazy Claude'a Moneta obejrzy w Paryżu pół miliona ludzi. Wystawę można odwiedzić także w Internecie.
Audio

Paryska wystawa to wydarzenie na skalę europejską. W Grand Palais pokazywanych jest 175 obrazów Moneta, które wypożyczono głównie z amerykańskich galerii. Obrazy tej klasy i w takiej ilości rzadko kiedy opuszczają macierzyste galerie. Ich podróży i wystawieniu w Grand Palais na pewno towarzyszą ogromne środki ostrożności.

Dla Francuzów jest to okazja, by wiele z tych arcydzieł impresjonizmu zobaczyć w kraju po raz pierwszy. Jest to także pierwsza od kilkudziesięciu lat retrospektywa malarstwa Claude'a Moneta w Paryżu.

- Miałem okazję zwiedzać kilka wystaw jego dzieł w Stanach Zjednoczonych i wielką retrospektywę w Tate Gallery. W Paryżu już dawno nie było poświęconej mu wystawy. Zdałem sobie sprawę z tego, że ten największy malarz francuski drugiej połowy XIX wieku jest bardziej szanowany i podziwiany za granicą - opowiadał Polskiemu Radiu kurator wystawy Guy Cogeval.

Ekspozycja w Grand Palais czynna będzie do 24 stycznia przyszłego roku. Wystawę zatytułowaną po prostu "Claude Monet.1840 -1926" można zwiedzić także wirtualnie, na stronie www.monet2010.com.

(usc,IAR)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Monet do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:12
Proces rozpoczął się od usunięcia papierowych elementów z ramy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlakiem europejskich galerii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 15:05
Gaugin w londyńskiej Tate Modern, Monet w paryskim Grand Palais oraz Długa Noc Muzeów w Berlinie.
rozwiń zwiń